BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сирија: хемијско оружје да се уништи на лицу места

Сирија: хемијско оружје да се уништи на лицу места
22.10.2013. год.


Специјални представник УН и Арапске лиге за Сирију Лахдар Брахими је задовољан сарадњом Дамаска и светске организације за уништавање химијског оружја. Половина опреме за производњу бојевих отровних средстава већ је уништена. Ипак, проблем са деактивацијом ових отровних материја остаје актуелан.

Потписавши Конвенцију о забрани хемијског оружја, Дамаск се определио за уништавање под надзором међународних експерата. Током две недеље уништена је готово половина бомби и рактених бојевих глава. Још пар недеља и ова етапа посла ће бити завршена. Али, шта чинити са отровним материјама- још нема одговора, говори директор информационих пројеката Центра политичких студија Русије Андреј Баклицкиј:

- Раније је, према Конвенцији о забрани хемијског оружја, оно увек у потпуности бивало уништавано на територији оне државе где се оно налазило. Русија тако чини, САД, Либија, Албанија. То јест, говорити о томе да је ово оружје немогуће уништити на територији Сирије, било би технички неправилно. Са друге стране, одлично разумемо да у Сирији још увек траје грађански рат . Уништавање хемијског оружја било би пожељно спроводити тамо, где нема бојних дејстава.

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров и државни секретар САД Џон Кери су минуле недеље потписали оквирни уговор, према којем би материјале и компоненте требало уништавати „изван Сирије, ако је то могуће“. Дамаск је одобрио извоз дела својих арсенала у иностранство. Само, изгледа да нема куда да се транспортује, констатује политиколог Андреј Баклицкиј:

- Као прво, у многим државама, правно је забрањено преузимање оружја за масовно уништење. Сама Конвенција већ довољно оштро лимитира његово премештање. Може се тако нешто обављати само у детаљно прописаним случајевима и не више од тоне годишње. При томе, у Сирији говоримо о 1000 тона. Зато се мора тражити пут, како би се заобишле чак и одредбе саме конвенције.

А као друго, требало би наћи државу која би се сагласила да прихвати сиријско хемијско оружје. За сада нема таквих. САД су покушале да приволе овоме суседе Сирије- Јордан и Турску. Али, у овим државама се и без тога јавило много проблема најпре због прилива избеглица из Сирије. Нове потешкоће им нису потребне.Русија би радо помогла, али нема могућности, говори члан Друштвеног савета Војно-индустријске комисије Русије Виктор Мураховски:

- У Русију, према закону, просто се не смеју увозити отровне материје. Осим тога, ми још нисмо завршили процес уништавања својих отровних супстанци. Очекује нас уништавање неколико хиљада тона. Оне се налазе на строго одређеним местима, никуда се не смеју превозити, уништити се морају на лицу места.

Према разним подацима, у Сирији се чува од 1000 до 2500 тона бојних отровних материја. Према међународном плану, уништавање сиријских хемијских арсенала морало би бити завршено средином наредне године. Ових дана Башар Асад је изјавио да ће они цео процес завршити за мање од годину дана. Запад га је чак и након ове изјаве оптужио да покушава да одужи процес. Ипак, како за сада ствари стоје, рокови које је предвидео Асад су више него реални.

Наталија Коваљенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА