BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли ће Бразил купити Т-50?

Да ли ће Бразил купити Т-50?
19.10.2013. год.


Русија нуди Бразилу да се придружи раду на ловцу пете генерације. Т-50 може постати главни адут да се Бразил одлучи на војно-техничку сарадњу с Русијом у области ваздухопловства. Потенцијална набавка руских машина РВ Бразила може учинити једним од најјачих на свету.

Ловац за Амазонију

Бразил бира перспективни ловац већ много година и тендер РВ Бразила F-X2 за испоруку 36 крилатих машина још увек није завршен. Тренутно на конкурсу учествују ловци Gripen NG (шведска компанија Saab), Rafale (француски Dassault) и F/A-18E/F Super Hornet (амерички Boeing). Први тендер F-X је био обустављен 2005. године због недостатка средстава, али економски разлози остају значајни и днас, приморавајући на одлагање датума одређивања победника.

Руски Су-35 не учествује на тендеру, при чему су прави разлози за то што руска машина није међу учесницима на конкурсу непознати. Истовремено, Рособоронекспорт, ОАК и представници државне власти не губе наду да ће добити „бразилски уговор“ водећи „ванконкурсне“ преговоре.

Су-35 очигледно има низ техничких предности које дозвољавају да се сматра идеалном машином за Бразил. То је двомоторски авион с великим дометом лета, што олакшава експлоатацију и повећава поузданост машине у условима прилично ретке аедодромске мреже и великих простора које покрива, укључујући и оне изнад мора. По могућностима наоружања и опреме са „Сухим“ може да се мери само „Супер Хорнет“. Притом он заостаје по техничким карактеристикама и карактеристикама везаним за лет, укључујући домет, брзину и способност маневрисања.

Ипак, узимајући у обзир све веће могућности Бразила као велесиле у области изградње авиона и озбиљну конкуренцију, само техничка предност није довољна да би се престигли супарници који се такмиче на тендеру F-X2. И овде два адута могу ићи у прилог Русији. Први је спремност да се Бразил укључи у производну кооперацију за Су-35 тако што ће му бити предато склапање „сопствених“ машина, а можда и испорука неких другостепених делова. Други је предлог за заједнички рад на Т-50.

Мамац 5. генерације

Данас перспективна машина пете генерације на којој ради КБ Сухој постоји у два облика. Први је – сам руски Т-50, направљен у оквиру програма ПАК ФА (перспективни авијациони комплекс фронтовске авијације). Други је авион с још увек непознатим индексом, који се прави на основу Т-50 у оквиру заједничког руско-индијског програма FGFA (fifth-generation fighter aircraft), намењен РВ Индије.

Бразил који поседује моћнију авионску индустрију у поређењу с Индијом, данас нема сопствени или заједнички програм за производњу новог ловца. Притом је машина ове класе потребна земљи: све веће политичке амбиције Бразила у Јужном Атлантику захтевају одговарајућу подршку.

У војно-поморској сфери Бразил је већ означио своје приоритете, почевши с радом на атомској подморници. У војно-ваздушној – машина пете генерације може принципијелно променити могућности РВ Бразила и Т-50 је овде вероватно једина прихватљива варијанта – како политичка, тако и економска. Као што је познато, извоз најмоћнијег америчког ловца 5. генерације – F-22 Raptor – је забрањен, а ловац F-35 по карактеристикама заостаје, како за F-22, тако и за његовим функционалним аналогом Т-50. Притом, за разлику од Русије, САД не показују жељу да укључе Бразил у производну кооперацију за израду своје нове машине.

За Русију оваква сарадња може бити једнако корисна. Као прво, пораст тржишта за Т-50 даће овој машини додатну „тачку ослонца“ обезбеђујући конкурентност авионске индустрије у перспективи. Као друго, Русија може бити заинтересована за технолошку размену с Бразилом у области цивилне авијације. И овде обе земље имају шта да понуде једна другој.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА