BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кинеским ХИВ-позитивним забраниће да користе јавна купатила?

17.10.2013. год.


Власти Кине намеравају да забране Хив-позитивним да посећују јавна купатила. То је изазвало бујицу критике од стране како међународних правобранилачких организција, тако и кинеског друштва.

Према нацрту закона под називом Административни методи регулисања спа индустрије коју разрађује министарство трговине Кине, људима са венеричним обољењима, СИДОМ и инфекционим обољењима кожа биће забрањено да посећују јавна купатила, термалне изворе, спа-центре и салоне за масажу. Претпоставља се да ће максимална казна за власника такве установе који прекрши забрану износити 30 хиљада јуана или 4,9 хиљада долара.

Идеја изнета на јавно разматрање одмах је добила оштру негативну оцену експерата Уједињеног програма Ун за СИДУ. На бајонет су дочекали идеју и у самој Кини. Једини циљ овог нацрта закона је дискриминација људи који болују од СИДЕ, изјавио је директор Невладине организације Правда за све са седиштем у Кини Ју Фангцјанг. И упозорио: његова органиазција и још пет невладиних организација које се боре за права ХИВ-позитивних почеће кампању за укидање ове одлуке.

Према званичној статистици, 2012. године у Кини је било 430 хиљада ХИВ позитивних. Број умрлих од СИДЕ прошле године скочио је за 8% и достигао 17 хиљада људи. Али многи сматрају да је реални број заражених смртним вирусом много већи. Према подацима UNAIDS-а, у Кини их је око 780 хиљада људи, од тога оптрилике 150 хиљада је оболело од СИДЕ. По оценама бившег заменика министра здравства Ванга Лундеја у копненом делу Кине има пола милиона регистрованих носилаца ХИВ инфекције, и још око 300 хиљада недијагностификованих.

Још 2003. године кинеске власти су обећале бесплатне анти-ретровирусне препарате за све ХИВ-позитивне у земљи. Лекова за све за сада нема, ипак одређени прогрес је очигледан: 2012. године UNAIDS је истакао да је за неколико година Кина успела да за два пута повећа број људи који добијају неопходне препарате.

Између осталог главни проблем - однос друштва и власти према зараженим смртним вирусом није решен. Људи са ХИВ-ом не могу да се баве у Кини државним дужностима, а многим ХИВ-позитивним прети отказ ако руководство за то сазна. До 2010. године у Кини је деловала забрана уласка у земљу странаца који су ХИВ позитивни.

У јануару ове године власти јужне кинеске провинције Гуангдунг намеравале су да законодавно забране ХИВ-инфицираним људима са венеричним обољењима да буду предавачи. Ипак четири месеца касније, под дејством јавности, локална влада је била приморана да одустане од првобитне замисли.

Још један пробој болесних ХИВ-позитивних кинеских грађана у борби за своја права био је случај у источној провинцији Ђангсу. Почетком године мушкарац који није био примљен на дужност учитеља због инфицираности ХИВ-ом успео је да преко суда добије од локалног комитета за образовање компензацију од 45 хиљада јуана или 7400 долара. У Кини где мало који пострадали ризикује да се обрати суду и још ређе може да добије суд, овај случај био је преседан који сада улива наду противницима „спа“ нацрта закона.

Наталија Портјакова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести


Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник

Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА