BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Приморју ће бити уређен нови национални парк

15.10.2013. год.


У Приморју ће бити створен нови национални парк, у којем ће расплођавати амурске тигрове, - изјавили су у администрацији председника Русије. Данас на Далеком Истоку живи већи део светске популације те врсте. У управљању парком и у очувању животиња из Црвене Књиге ће учествовати и становници – представници староседелаца.

Амурски тигар је најјачи представник своје врсте и једини, који се адаптирао на живот у снежној тајги. Међутим, последњег столећа његов број се смањио неколико десетина пута. Данас око 90 одсто амурских тигрова, скоро 500 грла, живи у Русији, у Усуријској тајги. Влада и месни становници чине све, што је могуће да би се та популација повећала. Од 1992. године делује федерални програм за очување сибирског тигра, захваљујући којем је изумирање тог месождера успело зауставити, каже координатор програма за очување биолошке разноврсности Амурске филијале Сергеј Арамиљев.

- Ради тога је био разрађен комплекс мера, који је потврдила влада. Постоји неколико праваца. Потребно је обуставити директно уништавање тигрова, сваки незаконити лов. Потребно је повећати бројно стање копитара. Треће је очување места, где они живе, као и њиховог квалитета. У шумама мора бити много храстова и сибирских борова.

Највећи у свету нетакнути масив сибирских борова и лишћара налази се у сливу реке Бикин у Приморској покрајини. Шума, која заузима 4 хиљаде квадратних километара се налази на претходном списку Светске природне баштине УНЕСКО-а. Управо на овој јединственој територији одлучено је створити нови национални парк, - каже руководилац програма за посебно чуване територије Михаил Крејдлин.

- Читав југ Далеког Истока, Приморска покрајине је веома вредна. То је јединствена природна територија. Слив Бикина је јединствен због тога, што се у њему никада није била вођена привредна делатност. Много пута су тамо покушавали да продру ради сече шуме или вађења злата, али је успело одбранити те територије.

Активно су бранили шуме месни становници- Удегејци, староседеоци севера, који од прастарог доба живе на облама Бикина. Зато ће управо Удегејци учествовати у управљању парком. Ради мирољубиве коегзистенције с тигровима тајгу ће поделити на зоне, - каже Сергеј Арамиљев.

- То су шумски људи, који су од прастарог доба живели близу тигрова, копитара и шуме. Основна функција парка је не забрана да ови људи живе тамо, или забрана њихове делатности, већ очување места живљења. Свакако, било који режим зоне мора да буде усклађен с људима, који живе на тој територији. На карти се одређују зоне, где Удегејци воде привредну делатност. У складу са тиме се утврђује, што се сме у тој зони. Тамо је забрањена сеча шуме, али је могућ традиционални лов. Неке зоне, које људи не користе, постају забрани. Тамо је забрањено све.

Данас не постоји директна опасност нестанка популације тигра, али је и даље потребно чувати ту популацију.

Марија Баљабина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА