BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Београд, Ниш и Подгорица у центру пажње православног света

Београд, Ниш и Подгорица у центру пажње православног света
07.10.2013. год.


У протекла два дана Србија је била у средишту пажње православног света и целог хришћанства, с обзиром да се прво у главном граду, а затим и у Нишу, одвијала завршна прослава поводом 17 векова од Миланског едикта, ког је донео цар Константин Велики, рођени Нишлија, што је значило слободу вероисповести за хришћане и крај њиховог прогона.

У Саборној цркви у Београду је приређен свечани молитвени дочек за седам православних патријарха и остале представнике православних и других цркава, на коме су поред мноштва грађана, били присутни и амбасадори православних земља. Затим је уследио свечани пријем за високе госте код председника Николића, на коме је Патријарх Московски и целе Русије господин Кирил у својој здравици поводом стања на Косову и Метохији изрекао следеће - «Желимо да вас уверимо, председниче, да смо с вама у борби за опстанак вашег народа на прадедовској земљи и да ћемо се за то молити Богу».

А Патријарх србски Иринеј је нагласио да се «Косово налази у истом стању у којем су се налазили хришћани у време пре доношења Миланског едикта», слично као и председник Николић, који је том приликом казао да «нажалост постоји један део Србије у коме је Србија спречена да спроводи своја веровања и законе. На светом Косову и Метохији време је враћено у период пре Миланског едикта и православно хришћанство преживљава дане тешког искушења». Такође, он се присутним поглаварима православних цркава захвалио на подршци коју пружају Србима да опстану и сачувају Космет као колевку хришћанства. 

Након тога су се црквени великодостојници упутили у Ниш, где је јуче пред око 15.000 присутних људи одржана централна свечаност поводом обележавања годишњице Миланског едикта, а након литургије коју је директно преносила државна телевизија, Патријарх србски Иринеј је бројним високим гостима доделио орден Светог цара Константина Великог.

Литургију испред новизграђеног храма Светог цара Константина и царице Јелене у Нишу је предводио Патријарх васељенски Вартоломеј, а саслуживали су руски Патријарх Кирил, јерусалимски Теофил и србски Иринеј, а на крају је Вартоломеј окупљеним грађанима и верницима скренуо пажњу на чињеницу да «земље које припадају западној цивилизацији, а које су некада биле хришћанске, сада убрзано иду путем секуларизације и дехристијанизације», па је зато по његовом мишљењу - «управо њима потребно да поново укажемо и изложимо истину о премудрости Божјој».

Напослетку, православни патријарси и епископи су из Ниша допутовали у Подгорицу специјалним авионом, како би тамо учествовали у прослави поводом освештања саборног храма Христовог васкрсења, испред кога је синоћ одржана духовна академија, а на којој је поред осталих био присутан и председник Црне Горе Филип Вујановић.

Иначе, тај саборни храм у Подгорици, који се градио пуних двадесет година, данас је свечано освештан, и то ће убудуће бити највећа православна црква у Црној Гори. У њој се налази и највеће звоно на Балкану, тежине 11 тона, које је изливено у Русији заједно са још 16 других великих звона.

Дакле, у протекла два дана у Србији, а данас и у Црној Гори, на изузетно свечан и достојанствен начин је обележено 17 векова од доношења Миланског едикта, којим је престао прогон хришћана. Па ипак, као што су то приметили председник Николић и црквени великодостојници, ни данас та слобода вероисповести не важи за Србе на Косову и Метохији, који су изложени нападима само због своје националне и верске припадности. Управо зато је Патријарх србски Иринеј поручио «да се треба молити Господу Богу да очува неповредивост и целовитост србског народа и Српске Православне Цркве, те да заштити Србију од страдања». Међутим, за то ће вероватно бити потребно и доста људских напора, а онда ни Божја воља неће изостати.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА