BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Путин и Обама ће се можда сусрести на Балију

Путин и Обама ће се можда сусрести на Балију
04.10.2013. год.


Владимир Путин и Барак Обама ће можда ускоро имати билатерални сусрет, саопштио је у четвртак, 3.октобра, помоћник председника Русије Јуриј Ушаков. Место сусрета лидера две државе, може бити индонежанско острво Бали, где ће они учествовати на самиту Азијско-Тихоокенске економске сарадње.

Последњи сусрет председника Русије и САД је одржан у јуну током самита „Велике осморке“ у северноирском Лох Ерне. После тога се претпостављало да ће Барак Обама доћи у Москву почетком септембра, ипак због несугласица поводом обавештајца Едварда Сноудена, до посете није дошло. Председници су се сусрели у Санкт Петербургу током самита Г20, али је разговор био веома кратак. Од онда на међународној арени је било веома много важних догађаја: захваљујући дипломатском прогресу Москве успели су да не дозволе прерастање конфликта у Сирији у рат са учествовањем западних држава. Сиријско хемијско оружје биће уништено под надзором међународних сила, при овоме мешање трећих сила овде није искључено. Помоћник председника Русије Јуриј Ушаков је рекао да ће сиријска тема бити основна током могућих преговора председника на Балију. Коментарише виши научни сарадник Центра истраживања Источне Азије МГИМО Андреј Иванов:

- Тврде уверености у то да се после разоружавања Сирије, Американци неће вратити идеји наношења удара на ову земљу, са циљем свргавања Башара Асада, за сада нема. Питање тражи појасњење. Ако не буде укинута опасност, то може озбиљно да отежа процес уништавања хемијског оружја. Осим тога, то може да испровоцира сиријску опозицију и да је потакне на некакву провокацију и да то побуди код западних савезника идеју да се спроведе операција.

Потпуно је могуће да ће председници на Балију дотаћи још једну блискоисточну тему, а управо иранску, где се може уочити нови прогрес. Барак Обама сада тражи успехе на спољнополитичкој арени, говори потпредседник Центра стратешких комуникација Дмитриј Абзалов:

- У последње време односе са председником Исламске Републике, Вашингтом покушава да граде у прилично меком формату. Овде је подршка Руској Федерацији веома потребна. Као прво, Москва има изграђене односе са Ираном . Као друго, постоји перспектива „заштите“ преговора од крупних регионалних играча, пре свега од саудијске Арабије која није заинтересована за активизацију преговора. Осим тога, делимично против иступа и Турска. Зато је подршка Москве крајње потребна. Обами је неопходан некакв успех на међународној сцени, због сложених односа на унутрашњој арени, пре свега због престанка рада владе.

Један од аспеката преговора може бити и болна тема као што је амерички против-ракетни систем, сматра виши научни сарадник Центра студија Источне Азије МГИМО Андреј Иванов:

- ПРО, коју желе да разместе САД, уз сарадњу са Јапаном у Азијском региону, позиционира се као наводно одбрана од севернокорејске опасности. Није потпуно јасно, да ли ће ПРО бити усмерена и на Кину, као и Русију и њен ракетни потенцијал.

Сада су детаљи могућег сусрета Владимира Путина и Барака Обаме у фази дораде и утврђивању техничких параметара преговора. Према речима помоћника председника Русије Јурија Ушакова, шефови дражава ће вероватно разматрати многе теме. Иницијатива сусрета припада руској страни и Вашингтон ју је одмах прихватио.

Леонид гурјанов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА