BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Уништена србска грађевинска индустрија нашла спас у Русији

Уништена србска грађевинска индустрија нашла спас у Русији
04.10.2013. год.


Према недавно објављеним подацима београдског Института за тржишна истраживања, грађевинска индустрија у Србији бележи невероватан пад активности. Међутим, иако су домаће грађевинске фирме у великој мери престале са радом и угасиле своје машине због добро познате кризе којој се не види краја, србска грађевинска индустрија ипак на другој страни доживљава прави процват захваљујући пословима на истоку Европе, или тачније – у Русији, на изградњи инфраструктуре олимпијског града Сочија.

Дакле, пођимо редом. У Србији је само током прве половине ове године вредност изведених грађевинских радова у земљи опала за читавих 36% у односу на исти период прошле године, па зато није претерано рећи да је србска грађевинска индустрија скоро преполовљена и то само за последњих годину дана. То се пре свега објашњава са драматично смањеном тражњом за становима због ниске куповне моћи становништва, као и кашњењем уизградњи путева и железнице.

И мада су србски грађевинци прилично беспослени у самој Србији, они су на истоку континента упослени до крајњих граница својих могућности. О томе сведочи податак да је на бројним градилиштима у Сочију запослено око 5.000 радника из Србије, на пројектима чија се вредност пење и на целих милијарду евра. Последњи у низу успешно окончаних подухвата србских неимара био је завршетак међународног олимпијског универзитета у том граду на обали Црног мора, ког је прошлог месеца свечано отворио руски председник Владимир Путин.

Поред тога, само на пример предузеће „Ужице путеви“ завршава још четири велика објекта у близини, а њихов директор је задовољно изјавио да су добили још један посао у Русији, у вредности од око 400 милиона евра. Ради се о томе да је та ужичка фирма у Сочију и оближњој Красној пољани у последње две године изградила око пола милиона квадратних метара хотелског и стамбеног простора и четири моста, а вредност радова је износила 750 милиона долара.

Оно што је при том посебно важно, то је чињеница да се сав грађевински материјал, укључујући и намештај за новоизграђене објекте довози из Србије.

На пример, само када је реч о цреповима, поменимо да је из фабрике у Кањижи за Русију отишло више од четврт милиона црепова у 50 камиона, а њиме је покривено неколико огромних спортско-туристичких објеката. То значи да је са србским црепом покривено око 200.000 квадратних метара кровних површина у олимпијском Сочију.

Али да се за тренутак поново вратимо на почетак ове приче и на недавно објављени податак да је вредност изведених радова грађевинске индустрије у Србији опала за готово 40% само у последњих годину дана. Из те трагичне чињенице није тешко извести закључак да је спасоносно решење за домаћу грађевинску оперативу излазак на страна тржишта. Имајући у виду изузетно успешан пример обимне иградње у руском Сочију, природно се намеће одговор на питање где се налазе та тржишта.

Једноставно речено – тамо где се још увек није осетила светска економска криза, а то је конкретно град Сочи, у чије олимпијске објекте и пратећу инфраструктуру је Русија уложила читавих 50 милијарди долара. А на сву срећу, управо србским грађевинцима је припао знатан део колача у том подухвату века.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА