BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Албански терористи и избори на Косову 2001 (Део 1)

Албански терористи и избори на Косову 2001 (Део 1)
04.10.2013. год.


У јесен 2001. године допутовао сам у Србију како бих припремио материјале о ситуацији у региону. 17. новембра на Косову су се одржавали избори. Пре тога Ругови је већ била успостављена дијагноза – рак плућа, али су у Приштини то крили. Бивши дисидент до последњег тренутка никоме није хтео да дâ власт. Из Београда се у Приштину могло доћи једино уз помоћ Руске амбасаде и наших војника. Осим тога, била је потребна специјална акредитација НАТО. Без тога је путовање у Приштину било бесмислено.

Дуго сам телефонирао и писао седишту НАТО у Бриселу, припремао сам писма-препоруке, попуњавао сам гомилу различитих формулара. Служба за штампу НАТО није журила с израдом потребних папира. Седео сам у Београду и стрпљиво чекао. Зато сам тамо имао много сусрета с врло информисаним саговорницима. Они су говорили о томе да је «Ослободилачка војска Косова» остала са својим оружјем, да бивши командири на терену одређују «правила понашања» у покрајини. У њиховом видном пољу је прећутна контрола трговине дрогом, шверцовање оружјем и сарадња с исламским радикалним организацијама. Александар Карађорђевић, наследни принц Југославије је у току нашег дугог разговора изјавио:

- Сад је важно да се коначно разоружа «Ослободилачка војска Косова», али то је огроман проблем. Дојучерашњи терористи су превише добро наоружани и одлично припремљени. Своје искуство су им пренели страни најамници из Авганистана и иструктори из САД. Парадокс се састоји у томе што терористи почињу да се боре против својих твораца и покровитеља. Тако су исламски «франкенштајни» деловали у Авганистану и на Косову. Бин Ладена је обучавала ЦИА, а данас Вашингтон за његову главу даје 25 милиона долара.

Да су саборци Осаме бин Ладена били у војсци Косова први је изјавио Ибрахим Ругова. Он је очигледно желео да покаже Американцима да се више не дружи с терористима. А истовремено да покаже својим дојучерашњим саборцима, а пре свега политичком лидеру «ОВК» Хашиму Тачију да је он још увек главни политичар на Косову.

Вук Драшковић, председник странке «Србски покрет обнове» с којим сам тих дана успео да се сретнем у Београду, дао је отворен коментар о Ругови и његовим саборцима:

- Сад Ругова осуђује бин Ладена, а у ствари су његове симпатије на страни исламских терориста. Бин Ладен је долазио у Албанију, финансирао је «Ослободилачку војску Косова». Уложио је огроман новац у злочине и геноцид над србским народом. Албанци су се увек одликовали тиме да се одрекну пријатеља кад им ови више нису потребни. И сад је за Ругову врло важно да се дистанцира од бин Ладена. Међутим, само за неко време. Касније ће он поново постати главни партнер у остварењу генералног исламског пројекта – стварања «Велике Албаније».

Пре избора на Косову, кад су се Хашим Тачи и Ибрахим Ругова буквално тукли за власт, нагло се погоршала ситуација на југу Србије. Осетивши подршку из Вашингтона у Приштини су се из све снаге трудили да се ситуација у Бујановцима и Прешеву заоштрава из дана у дан.

Подсетићу да је у јуну 1999. године управо у општини Бујановац основан штаб ВОМПБ (Војска за ослобођење Прешева, Медвеђе и Бујановца). У прво време се састојала од 800 бораца. По Кумановском споразуму из 1999. године Београд није имао права да држи војску у овом делу земље. Ред су обезбеђивали само полицајци с лаким ватреним оружјем. Посебно желим да нагласим да је већина чланова ВОМПБ у недавној прошлости била у саставу «ОВК». Они нису били само одлично наоружани, већ су имали и велико борбено искуство. Једном речју, то су професионалци. Врхунац активности ВОМПБ био је управо 2001. године кад су у суседној Македонији локални Албанци вршили борбена дејства против званичних власти. Стање на југу Србије се стабилизовало тек у мају 2001. године. Тада је Београд успео да се договори с НАТО о томе да се ВЈ врати у «копнену зону безбедности». Међутим, Брисел је притом захтевао амнестију за терористе који су се предали, формирање вишенационалних полицијских снага и интеграцију Албанаца у друштвене структуре.

(Наставак следи)

Константин Качалин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА