BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ОДКБ ће реаговати на све претње

26.09.2013. год.


Ситуација у Авганистану 2014. године и колективна помоћ Таџикистану – управо ове теме су биле пријављене као главне на дневном реду актуалног самита ОДКБ у Сочију. О томе колико су озбиљне претње са којима ће се врло скоро суочити земље чланице организације говорио је и ванредни карактер са којим је припреман актуални састанак. Према плану он је требало да се одржи у децембру. Ипак већ крајем јула датум самита је био промењен.

Тако је председавање ОДКБ преузела Москва пре планираног рока и што је важно у периоду кључном за организацију. Већ мало ко сумња да 2014. године, после повлачења из Авганистана Међународних снага за подршку безбедности, земља може да се нађе на ивици грађанског рата. И то ће у првом реду дотаћи суседни Таџикистан. О задацима који са тим у вези стоје пред ОДКБ на отварању самита говорио је руски председник.

- Развој ситауције у Авганистану по било ком сценарију не треба да нас затекне неспремне. Проблем пребацивања тероризма из једне земље у другу сасвим је реалан и може директно да дотакне интересе наших земаља. Повећање одбрамбене способности наших земаља, борбене способности колективних снага, омогужиће нам да направимо поуздан заклон против терористичких и екстремистичких опасности.

У Сочију је требало да лидери размотре једну од главних мера која ће омогућити земљама да се боре против ове и других авганистанских претњи – ојачање таџичке границе. Сада спољне границе ОДКБ, а то је скоро хиљаду и по километара – штити око 16 000 људи. То је скоро упола мање него у доба СССР, изјавио је председник Таџикистана Емомали Рахмон.

- У совјетско време бројност састава трупа које су чувале тачичко-авганистанску границу износила је 25 хиљада. При томе густина чувања границе је износила 15 људи на један километар. У чување границе била је укључена погранична авијација. У време боравка Граничарских трупа РФ 1992-2004. године општа бројност групације је износила до 19 хиљада.

Упоредо са тим главни проблем се данас састоји не само у броју људи на граници. Таџички лидер је подвукао да напорима чак актуалног контигента полази за руком да се успешно пресече шверц наркотика из Авганистана. Већ према резултатима самита ОДКБ Николај Бордјужа је подвукао да је сада главни задатак да се помогне таџичким војницима у техници.

- Сва суштина наших предлога се састоји у томе да се опреме граничари Таџикистана, а у квантитативном односу има их довољно. Њима треба дати она средства која би омогућила ефикасно контролисање границе како би се спречили могући пробоји банди и екстремистичких групација. Шта, на пример, може да да Русија – у првом реду наоружање.

Већ сада Русија је спремна да издвоји 200 милиона долара за опремање таџичке армије. Како се очекивало, у Сочију лидери ОДКБ не само да су размотрили, већ су усвојили и изјаву о ситуацији у Сирији. Земље чланице организације су јединствене у томе да ситуација може да се регулише само политичким средствима. Да подсетимо да Организацију Уговора о колективној безбедности чине Јерменија, Белорусија, Казахстан, Киргизија, Русија и Таџикистан.

Полина Черница,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести


Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник

Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА