BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Генерација са три „не“

Генерација са три „не“
25.09.2013. год.


Енглеска скраћеница NEET звучи као руска негација „њет“ и у принципу садржај обе речи се своди управо на порицање. У преводу дата скраћеница звучи као „Ни образовања, ни посла, ни обуке“.

Ово је последње мрачно саопштење из серије застрашујућих вести: борј незапослених међу омладином је у Италији достигао 39%, поставивши тако нови рекорд. Таквом тужном констатацијом започиње немачки лист Neus Deutschland свој коментар под називом Изгубљена генерација Европе.

Тренутно, према подацима статистичке агенције Еуростат, у једниственој Европи има 7,5 милиона младића и девојака од 15 до 24 године и 6,5 милиона од 25 до 29 година, који су истиснути на периферију европског тржишта рада и образовних услуга. То и јесу они који потпадају под социјалну категорију NEET.

Али саме по себи цифре, ма како драматично изгледале за саме представнике датих категорија омладине, још не одражавају сву сложеност проблема за јединствену Европу у целини. Не тако давно британски Гардијан је објавио низ извода везаних за губитке евроспке економије због омладинске незапослености. Трошкови се рачунају на основу висине социјалних доприноса, као из на основу профита који није добио реални сектор економије. Сваке недеље губици чине три милијарде евра.

Како саопштава већ поменути Neus Deutschland, Европска комисија разрађује сада пројекат такозване омладинске гранције. Циљ је да се обезбеди сваком младићу и девојци млађем од 25 година могућност добијања посла у току највише 4 месеца после завршетка школовања или губитка радног места. Али где ће се наћи радна места, пита се лист, ако, рецимо, у Шпанији или Грчкој незапосленост међу омладином премашује 50%? Шеф катедре за политику ЕУ и Савета Европе Московског државног института међународних односа професор Олег Барабанов критикује дејства бриселских чиновника.

- ЕУ је усвојила специјалну стратегију за оптимализацију радне политике, између осталог међу омладином, каже професор. Али по мишљењу већине експерата, ова стратегија није успела. А затим је наступила криза. Наравно да сада омладинске организације и универзитети у Грчкој, Италији и другим земљама ЕУ представљају центре протеста против тако кратковиде политике.

Смехотворном је назвала суму од 6 милијарди евра, планирану у дугорочном буџету ЕУ за подршку омладине, Андреа Налес, генерални секретар СДПН.

- То је највећи скандал у европској политици, рекла је Налес, иступајући на недавној конференцији немачког Фонда Фридриха Еберта за проблеме запошљавања омладине.

Како је приметила Налес, на стабилизацију банака издваја се 120 милијарди евра, а европска омладина се процењује на неких 6 милијарди, при томе за читавих 7 година. Британски гардијан је цитирао недавно речи из изјаве Организације за економску сарадњу и развој о томе да је ЕУ уништила совијални уговор са омладином. Занимљиво је да ли ће за генерацију NEET нестати бар једно од три не у догледној будућности?

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА