BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Туђа рука у европском џепу

Туђа рука у европском џепу
20.09.2013. год.


У комитету за грађанска права и слободе Европског парламента, 18.септембра иступила је шефица Генералног директората за правосуђе Европске комисије Франсоаз Ле Бејл и шеф Европског бироа за борбу против превара Ђовани Кеслер.

Током заседања комитета било је речи о преварама и крађама из структурних фондова ЕУ. Према подацима и званичној статистици, губици европског трезора због злоупотребе средстава за реализацију програма социјалне и регионалне политике, а једноставније речено, из трезора се украде око 500 милиона евра сваке године. Ипак, како пише „EUobserver“, госпођа Ле Бејл није сагласна са овом статистиком. „Имамо разлоге да тврдимо, рекла је у свом обраћању европским парламентарцима,- да је реална цифра ближа милијардама, а не милионима“. Франсоаз Ле Бејл је убеђена да на националном нивоу нема довољно ефикасних инструмената за тачно утврђивање размера финансијских преступа.

Како је недавно објавила агенција „Eurasianews” позивајући се на податке Европског бироа за борбу против превара, лидер међу државама чланицама које краду новац из европског трезора је Румунија. На другом месту се, иако крајње парадоксално, налази најјачи поборник режима штедње у Европи- Немачка. И „почасно“ треће месте на овом тужном списку заузима Италија, која једва успева да закрпи свој буџет. На поменутом састанку са посланицима Европског парламента, Ле Бејл и Кеслер су позвали да се убрза стварање јединственог европског тужилаштва које би се бавило испитивањем финансијских махинација, а решење за ову меру је већ донето. Таква структура ће бити ефикаснија него националне институције, сматрају они. У истој тој Румунији, рецимо и то, одбачено је 73% свих оптужби које је подигао Брисел против превараната.

Истина, заменик директора Института политичке и војне анализе Александар Храмчихин каже да овде не би требало гајити илузије:

- Свака бирократија је склона крађама, посебно ако ју је тешко или немогуће контролисати. У ЕУ се практично ништа не конторлише. Требало би просто направити јединствену државу.

Неко би можда овај став довео у питање. Али, према подацима управо институција ЕУ, у 18 држава ЕУ не постоји надлежно тело које би контролисало потрошњу новца из европских фондова. То потврђује и експерт за правна питања фракције „Зелених“ у Европарламенту Јан Филип Албрехт:

- Строго говорећи, проблем свих држава чланица ЕУ је исти - њих мало брину општи финансијски интереси. А то води ка томе, да при истрагама случајева крађа и превара, локални тужиоци одговорност пребацују на неког другог. А тај „неко други“ се не налази, јер не постоји.

Да ли ће се у скоријој будућности појавити институција „јединственог европског тужиоца“- за сада је тешко рећи. Узгред, да ли је заправо уопште, ствар у томе?

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА