BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руска војна школа: од плата ка престижу

Руска војна школа: од плата ка престижу
16.09.2013. год.


Руско војно образовање, чија је реформа 2008-2011. године изазвала много питања, сада преживљава сложен период. Исправљање грешака одвија се паралелно са реформисањем чији је циљ направити нову војну школу која одговара задацима постављеним Оружаним снагама РФ.

Упис по плану

Главна новост било је саопштење о разради плана развоја војног ресора до 2020. године. У њему су одређени сви параметри Оружаних снага у цифрама, укључујући неопходан официрски кадар. Овај план постао је фактички основа обновљеног масовног уписа у војне школе. 2013. године уписано је преко 15 хиљада људи, између осталог 11,7 хиљада у војне школе, око 900 полазника војних академија и 2000 студената војних образовних центара у цивилним образовним установама.

Пораст уписа треба да осигура одржавање вројности официрског корпуса од око 230 хиљада људи. Обука официра се врши у 17 војних високошколских установа, којима ће према указу председника РФ бити враћени и историјски називи. То је праћено и већим конкурсом за војне школе, што говори о повратку престижа официрске професије.

Престиж: не само новац

Тема престижа и гордости за професију неизбежно постаје једна од главних приликом разматрања руског војног образовања. На престиж директно утиче и садржај школског процеса. Један од главних задатака данас је да се унапреди војно овразовање у оним областима где заостаје до нивоа цивилног - посебно у егзактним наукама, техничким дисциплинама и низу других општеобразовних предмета. Овај задатак реализује се како усавршавањем самих војних високих школа, тако и сарадњом цивилних и војних система овразовања, позивањм предавача водећих универзитета земље. Мења се и материјална база наставног процеса - све већа улога се поклања компјутерским системима, од тренажера борбене технике до различитих симулатора који омогућавају да се увежбава руковање јединицама и сарадња војске на бојном пољу.

Не само факултети

Припрема официра је дуготрајан процес и по правилу највећи успех постижу они који су прошли све њенњ фазе. Данас школе које припремају за висико овразовање - суворовске, нахимовске, кадетски корпуси - фактички су укључени и општи систем војног образовања, од самог почетка формирају личност војног лица. Увођење нове организационе форме у кадетске корпусе са утврђеном структуром одељења која одговара звањима ученика, заставама и церемонијалу није диктат моде. Припрема официра - човека који треба да буде спреман да у сваком тренутку поведе војнике и умре ако је то неопходно, не може да се своди само на усвајање школског материјала и физичке вежбе. Војни ритуали, традиције и обичаји окосница су око које се вековима држи регуларна војна организација. Приликом распада ове окоснице армија деградира а држава, лишена војне организације, пада у анархију. У данашњем свету када поново војна моћ постаје један од гараната независности, значај армије и улога борбеног духа не може бити прецењена.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА