BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

«Кајмани» у срцу Европе

14.09.2013. год.


Еврокомисија води претходну истрагу пореских погодаба Ирске, Луксембурга и Холандије с транснационалним компанијама.

Када је међународна организација Global Witness изјавила да се прање новца и други финансијски поркршаји дешавају не само у офшорима, већ и у финансијским центрима у САД-у, Великој Британији и другим водећим државама – многи су то сматрали претеривањем у духу конспирологије и антиглобализма. Међутим, чак први подаци, добијени током претходне истраге сумњивих корпоративних погодаба у земљама-чланицама ЕУ, показали су присутност сумњивих «пореских лука», у сваком случају, у три европске државе – Ирској, Луксембургу и Холандији.

Према подацима издања The Financial Times, Еврокомисија је замолила њихове владе да објасне систем пореских повластица и гаранција, пружених таквим транснационалним џиновима као што су Apple, Google, Starbucks. Док се ЕУ само прикрадала Дублину, Луксембургу и Амстердаму, у истом правцу је успео да напредује Сенат САД. Његови представници су констатовали да је порез на профит у Ирској смањен неколико пута. Између осталог, влада земље је дозволила корпорацији Apple да искористи порез на профит у износу 2 одсто, чак и мање, уз обични износ 12,5 одсто. Разумљиво је да при промету од више милијарди у овој и другим компанијама износи, «украдени» од пореских служби САД и ЕУ, такође износе милијарде долара или евра. Много питања може да настане, рецимо, за Француску с њеним високим порезима, истакао је у разговору с Гласом Русије руководилац Центра економских истраживања руског Института глобализације и социјалних покрета Василиј Колташов.

- Француска је увек била земља високих пореза. Међутим, истовремено је увек постојала могућност да се повуче у офшоре. Што више, финансијска глобализација је последњих деценија олакшала такву операцију. Услед тога је настала позната шема, када се капитали крију у офшорима, што омогућује да се не плаћају порези.

Према подацима британског листа The Guardian, укупан износ капитала у међународним офшорима превазилази 32 билиона долара. Сама ЕУ се нада да ће путем одговараућих правних процедура вратити једно билион евра годишње. Ради упоређења – Европски механизам стабилизације данас има могућност да оперира износом 500 млрд. евра. Такав однос објективно одражава финансијске потребе водећих компанија у «пореским лукама», јер је смањење пореза важно средство у конкурентној борби – истакао је за Глас Русије шеф оделења економске теорије Института светске економије и међународних односа РАН Сергеј Афонцев.

- Конкурентност у међународној трговини умногоме се базира на коришћењу офшорних јурисдикција. Рецимо, корпорација Boeing последње деценије је водила своје операције преко Кајманових острва. Мањи порези – већа конкурентност производа на међународном тржишту. Британске компаније користе острва Гернси и Џерси, европске континенталне компаније користе одговарајуће континенталне јурисдикције. И то, користе их веома активно.

Аналитичари листа The Financial Times кажу да Еврокомисија може да тражи од фигураната одговарајућих погодби у Ирској, Луксембургу и Холандији да доплате неплаћене порезе. Међутим, може да испадне да иза угледних фирми корпорација и банки остварују се много прљавије погодбе него смањење пореза. Например, организација Global Witness тврди да је банка HSBC у Лондону већ помогла 2012. године мексичким наркокартелима да испиру стотине милиона долара преко америчког финансијског система. То је већ сасвим друга ствар.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/TPCOM/cc-by-nc/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА