BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Кошарић Александар
Дојче веле: Зашто Србија није стала иза подносилаца тужбе из Варварина?

Немци се питају: Зашто Србска држава није стала у заштиту Срба?

У случају Варварина само Србија може да поднесе тужбе против Немачке или неке друге земље НАТО. Зашто онда српска држава не стоји иза подносилаца тужбе из Варварина? У Карлсруеу је 3. септембра одбијена тужба пред Уставним судом коју су поднеле породице жртава ваздушног напада НАТО на мост у Варварину 30. маја 1999. године. Та тужба је прошла кроз све инстанце немачког правосуђа и сада је немачки Уставни суд ставио тачку на тај случај. У нападу авиона НАТО 30. маја 1999. године, погинуло је 10, а повређено 30 цивила, од чега њих 17 тешко.
Немци се питају: Зашто Србска држава није стала у заштиту Срба?
09.09.2013. год.
Само Србија може поднети тужбу! Немачки Уставни суд је утврдио да у међународном праву нема правила према коме при повредама хуманитарног права појединци могу да од неке државе траже одштету. Бонски стручњак за међународно право, професор Штефан Талмон, каже да у случају Варварина “само Србија може поднети тужбе против Немачке или неке друге земље НАТО.“ Та ситуација је значајна и за поступак који се тренутно води пред судом у Бону: чланови породица погинулих и повређени у нападу у авганистанском Кундузу од 4. септембра 2009, тужили су Немачку и траже одштету. Реч је о нападу који су извели амерички авиони а наредио немачки пуковник – сада генерал – Клајн.

Волфанг Калек

Волфанг Калек

Одштета коју траже појединци – немогућа


За адвокатску канцеларију која заступа породице из Варварина, та важећа правна позиција је „чудовишно конзервативна“ и настала је заправо на темељу некадашњих размирица Немачке са Грчком и Италијом око обештећења за жртве нацизма. Један од адвоката Варваринаца, Волфганг Калек, каже:

„Ми смо сматрали да у данашње време заштите људских права постоји обавеза држава да плаћају одштету – па и онда када њу траже само индивидуе без посредства државе.“

Но и без обзира на то остаје питање: зашто србска држава не стоји иза подносилаца тужбе из Варварина? Милан Антонијевић, Директор београдског Комитета правника за људска права, каже да је то веома тешко питање:

„Србија се није много потрудила да се бави питањем репарација жртвама сукоба на простору бивше Југославије, па ни у овом сегменту који се односи на бомбардовање Србије 1999. године”. Антонијевић сматра да је највероватнији разлог за такво понашање жеља србских власти да не стварају напетост у међународним односима и не кваре позиције своје земље.

Упркос томе Србија ће морати у тој области да испољи зрелост и суочи се и са тим задатком, сматра Антонијевић:

„Последице онога што се десило у Варварину су изузетно тешке и са правом се може постављати питање одговорности једне државе – ипак одлука Савезног уставног суда је правно коректна и није политички мотивисана”, каже Антонијевић.

Нада у Стразбуру?


Варваринским жртвама остаје још само могућност да поднесу тужбу Европском суду за људска права у Стразбуру. Штефан Талмон процењује да би шансе за успех биле врло мале: “То није случај за Суд у Стразбуру. Тај суд се прогласио ненадлежним и у процесу “Банковић”, који се такође односио на НАТО бомбардовање.”



  • Извор
  • СРБИН.ИНФО


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА