BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кишињов политизује посету поглавара РПЦ Молдавији и Придњестровју

Кишињов политизује посету поглавара РПЦ Молдавији и Придњестровју
07.09.2013. год.


Верници Молдавске Православне Цркве се припремају за посету патријарха Кирила. Руски поглавар ће посетити Кишињов и Тираспољ од 7. до 9. септембра. Без обзира на истакнуто пастирски карактер путовања скептици у обе посете руског поглавара покушају да виде пре свега политичку компоненту.

За Молдавију је ова посета патријарха Кирила већ друга по реду откако је ступио на поглаварски престо 2009. године. Повод за путовање представља прослава двестоте годишњице постојања Молдавске митрополије у саставу Руске Православне Цркве (РПЦ), објаснио је секретар одељења за спољашње црквене везе Московске патријаршије за међуправославне односе, протојереј Игор Јакимчук.

- У Кишињову ће бити служена Света литургија у Храму Рождества Христовог, планирани су сусрети с руководством републике и општење с верницима. Пошто је посета уприличена поводом 200-годишњице оснивања Кишињовско-Хотинске епархије у вези с тим ће бити организован свечани акт. Осим тога, патријарх ће посетити гроб митрополита Гаврила Бенулеску-Бодонија, који је био на изворима оснивања ове епархије.

Већ данас нека световна средства за масовно информисање републике склона су да у доласку патријарха Кирила виде покушај утицаја Москве на Кишињов. А између осталих разлога за посету наводе се, на пример, самит „Источно партнерство“ који ће се одржати у новембру у Виљнусу. На њему се очекује потписивање споразума с ЕУ о укључивању територије Молдавије у зону слободне трговине. Ово противречи могућем чланству републике у Царинском савезу. Прозападно настројени аналитичари су уверени да ће поглавар РПЦ наговарати власти земље да не потпишу споразум с ЕУ. Молдавски политиколог Виктор Жосу је уверен да су овакве изјаве само покушај да се жељено прикаже као стварност.

- Негативну атмосферу стварају локална средства за масовно информисање. Медији који објављују програм на молдавском и румунском скоро су у потпуности непријатељски настројени према Цркви уопште, а не само према патријарху Кирилу. Власницима ових медија и самим новинарима, као и представницима либералних кругова чини се да је патријархова посета наводно усмерена на то да се омету европска стремљења Молдавије. У ствари, није тако. Могуће је да ће неко покушати чак и да протестује. Али и за време његове прошле посете 2010. године такође се појавила група маргинала која је окачила два-три транспарента на које нико није обраћао пажњу.

Посета патријарха ни на који начин неће моћи да примора Молдавију да бира између Истока и Запада, као што тврде неки стручњаци, уверен је Виктор Жосу.

- Молдавија се већ 20 година налази пред овим избором. Мислим да га неће начинити ни за неколико година. Тако да ни долазак патријарха, ни посета Дмитрија Рогозина која је већ почела, а неки су покушали да повежу ове две посете – неће спречити републику да начини овај избор. У току свих година независности републике није било ниједног референдума на којем би народ наше земље могао да каже шта жели и чему даје предност.


Ипак, долазак патријарха Кирила у Молдавију се одвија у атмосфери прилично сложених црквено-државних односа. Пре неколико месеци клир Молдавске митрополије је чак претио да ће изопштити политичаре из Цркве ако буду усвојили „Закон о недискриминацији“ који претпоставља легализацију хомосексуализма и истополних бракова у републици. Скандалозни закон ипак није био усвојен, а конфликт је привремено изглађен. Молдавски верници се надају да ће ова посета поглавара РПЦ још више учврстити односе између државе и Цркве.

Још једна тема која се активно разматра уочи посете поглавара јесте путовање поглавара Руске Цркве у самопроглашену Придњестровску Молдавску републику. Званични Кишињов не признаје независност Придњестровја. Због тога посета поглавара Руске Цркве наводи политичаре на опрез. У самој Московској патријаршији се према евентуалним негативним коментарима овим поводом односе више него мирно. То је пастирска посета патријарха својим верницима, тврди свештеник Игор Јакимчук.

- Сваки одлазак патријарха Кирила ван граница Руске Федерације увек је праћен таквим коментарима одређених политичких снага. Политичари због нечега не могу да прихвате једноставну чињеницу да патријарх путује код сопствене пастве. Он не иде код некога у госте, већ иде да се помоли са својим народом на канонској територији Руске Цркве. А у томе што се за време оваквих посета сусреће и с руководством земаља нема ничег чудног. Они су православци иза којих стоји њихов народ. Не срести се с политичарима значи исказати непоштовање и према народу.

У Тираспољу ће патријарх Кирил боравити од 8. до 9. септембра. Председник Придњестровја Евгеније Шевчук је већ потписао декрет о проглашавању 9. септембра за нерадни дан „због одржавања друштвено значајних манифестација уприличених поводом посете Његове Светости патријарха Московског и целе Русије Кирила.“

МИлена Фаустова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат

Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...


Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....

Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА