BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тражите воду на Месецу

04.09.2013. год.


Воде на Месецу је много, али она се налази на великој дубини. Такав закључак је изведен после проучавања података са индијског уређаја чандрајан-1. Научници допуштају да ће овај моменат бити узет у озбир приликом планирања будућих мисија, између осталог пилотираних.

Чандрајан-1 је преносио сигнале из орбите до 2009. године, када се веза са њим изненада прекинула, али обрада нагомиланих информација тече до данас. И недавно се испоставило да велики кратер Булиалд над којим је летео уређај, садржи воду.

Нови подаци ће вероватно променити представу о томе како се формирао наш сателит. Али тврдити да вода на Месецу постоји свуда, ослањајући се само на податке о једном кратеру, није коректно: мало је статистике. Треба проверити друге кратере и басене ударног порекла, а такође помоћу изотопске анализе прецизирати каква је тамо вода – кометска или дубинска. То могу да ураде месецоход или станица опремљена анализаторим и уређајима за бушење на десетине метара дубине. И још није чињеница да ће ова вода лако моћи да се нађе, сматра сарадник Института за космичка истраживања РАН Владислав Третјаков.

- У каквом је она стању? Мало је вероватно да је у течном. Највероватније је то везана вода, као у минералима. Као у цементу – ако додате воду, добијате бетон. Како би се из бетона извукла вода, треба га веома загрејати. Тако је и тамо: ако је то везана вода, биће тешко да се она извуче. Много је тешкоћа везаних за такво вађење.

Владислав Третјаков је још скренуо пажњу на то да се сам кратер формирао пре много милиона година. Зато тешко да је сачувана дибинска вода избачена на површину са рудама. Највероватније њено место је заузела друга, ближа површини, на пример кометска вода.

Откриће индијског уређаја приближиће перспективе освајања Месеца, убеђен је доцент астрономског одељења физичког факултета Московског државног универзитета Владимир Сурдин.

- Не би било много занимљиво радити само на половима у нади да тамо има воде. А ако је она на читавом Месецу испод површине, могу се на било ком месту поставити научне станице. Вода је важна ствар. Може се и пити и снабдевати техника. Приликом постојања електричне енергије, тачније сунчеве светлости, то су кисеоник и водоник, тачније добро ракетно гориво. Ако је она свуда, на било ком месту Месеца може да се добије гориво за лет назад на земљу или за лет на астероиде и Марс.

Наравно, добијене податке треба брижљиво проверити на читавој површини сателита, ограђује се експерт. Најбоље је пробушити нешто попут артешких бунара. Први корак ка томе може да буде руско-евроспки експеримент који се припрема за бушење Месеца на неколико метара. Треба макар уверити се да лед постоји на таквој дубини. И ако се испостави да је Месец „мокар“ са свих страна, биће једноставније истраживати га, а касније експлоатисати.

Борис Павлишчев,

 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Ennor/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА