BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Кошарић Александар

Ратни губитници пуцају у Принципа !

Одласком академика Андреја Митровића српска историографија изгубила је великог историчара чије капитално издање "Историја Србије у Првом светском рату" може да послужи Београду када се, поводом стогодишњице од почетка Великог рата, буде супротстављао ревизионистима. Да ли ће то бити довољно с обзиром каква се историјско-пропагандно-филмска офанзива спрема у државама које су били изазивачи и на крају губитници првог великог сукоба светских размера?
Ратни губитници пуцају у Принципа !
04.09.2013. год.
Иако је рат почео објавом, а дан касније и нападом Аустроугарске на Србију 29. јула 1914, Европа бира Сарајево за центар међународног научног скупа. Француска као сила победница покушала је бити главни организатор, али су власти у Сарајеву изгурали Гале на периферију док ће главну реч водити учесници из поражених држава Немачке, Аустрије, Мађарске, Бугарске...

Организатори су се покрили и србским учесницима, али каквим? Како сазнајемо, позив је прихватио историчар Никола Самарџић, доскорашњи следбеник Чеде Јовановића који сада самује своју "крсташку мисију" о "нацистичкој Србији".

Све је то део тренда ревизије узрока и последица Првог светског рата у коме се атентат на аустроугарског надвојводу проглашава узроком, а не повод који се лепо наместио Бечу за агресију на Србију која је после два балканска рата била и људски и материјално истрошена и без снаге и мотива за ратни сукоб са неупоредиво јачим противником.

Акција у Њујорку: Плакати за помоћ Србима, америчким савезницима

И док Ковић каже да домаћа историјска наука треба да објављује радове на ову тему на ветским језицима, друга страна увелико ради на ревизији, игноришући факта, а неретко их и фалсификујући. Још је професор Ханс Иберсбергер на основу фалсификованог превода писма вође "Црне руке" Димитрија Аписа тврдио да је Русија одобрила и финансирала Сарајевски атентат.

 Али не само немачки и аустријски, већ и историчари англосаксонског подручја посежу за натегнутим тезама. Шон Мек Микин у књизи "Руски узроци Првог светског рата" одговорност сваљује на Русију, а Кристофер Кларк Младу Босну упоређује са Ал Каидом.

Владимир Дедијер, чија је књига "Сарајево 1914" проглашена за књигу године 1984. у анкети "Њујорк тајмса" својевремено је био пророк, предвиђајући како ће се историја уподобљавати интересима моћних и како ће се обновити конструкције империјалне политике да су Србија и Срби одговорни за Први светски рат. Објашњавао је то политиком великих сила.

Ускоро на филму: Суђење Гаврилу Принципу
 
Кољевићев филмски одговор

И филмска индустрија укључена је у обележавање јубилеја. Аустријанац Андреас Прохаска снима трилер "Сарајево", а Јасмин Дураковић играно-документарни филм о надвојводи и његовој супрузи. Срђан Кољевић ради филм "Бранио сам Младу Босну", причу о др Рудолфу Цистелеру, адвокату Гаврила Принципа који је себе изложио јавном линчу срушивши оптужницу за велеиздају и доказујући да је Аустроугарска починила агресију над БиХ. Бањалучки режисер Игор Тешић најавио је снимање биографске драме о Принципу.
 
- За њих су увек кривци мали народи и државе који се боре за правду, слободу и независност. Моћни дуго памте и осветнички су расположени - говорио је Дедијер.
 


Сарајевски атентат: Франц Фердинанд и Софија       
 
Споменик окупатору

Гаврило Принцип, чији је хитац усмртио Франца Фердинанда, био је члан Младе Босне. Зато што је био малолетан избегао је смртну казну, али је убрзо, пред завршетак рата, умро у чешком затвору.

Данашње Сарајево више нема Принципов мост, нити његове у бетону урезане стопе, док се бошњачке власти спремају да подигну споменик Фердинанду. Србски премијер Ивица Дачић недавно је констатовао да "не зна ниједан народ који окупатору подиже споменик".
 

И док се Србија пресабира на који све начине се супротставити прекрајању историје, савезника још увек има у озбиљној историографији која се држи научно утемељених радова Фрица Фишера. У студији "Посезање за светском моћи" чувени немачки историчар неспорно доказује да је до Првог светског рата дошло због амбиције Немачке да се територијално прошири на рачун других европских земаља и придобије статус колонијалне силе.

Вудро Вилсон: Србска застава на Белој кући


Дивни народ србски: Вудро Вилсон
 
Kako se na Srbiju gledalo u vreme Prvog svetskog rata, vidi se i iz odluke tadašnjeg američkog predsednika Vudroa Vilsona koji je 28. jula 1918. naložio da se na Beloj kući ali i u svim javnim institucijama glavnog grada SAD vijori srpska zastava. U proglasu koji je čitan u crkvama širom zemlje i objavljen u dnevnim novinama, Vilson je, između ostalog, poručio: "

"U nedelju 28. jula pada četvrta godišnjica od dana kada je divni narod srpski, objavom rata od strane Austrougarske, bio pozvan da brani svoju zemlju i svoja ognjišta od strane neprijatelja spremnog da ga uništi. Plemeniti je taj narod odgovorio.

 Tako čvrsto i hrabro oduprli su se vojnim snagama zemlje deset puta većim od njihovog stanovništva i vojne moći, i tek kada su tri puta proterali Austrijance i nakon što su Nemačka i Bugarska pritekle u pomoć Austriji, bili su primorani da se povuku preko Albanije. Pošto je njihova zemlja bila opustošena i njihovi domovi razoreni, duh srpskog naroda nije bio skršen. Njihova ljubav prema slobodi ostala je neumanjena..."

 

 


 
 
 

 


  • Извор
  • Vesi online


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“

Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Премијер није више животно угрожен, изјавио је Томаш Тараба

Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.


Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА