BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Трговина и протекционизам: политички интереси захтевају једно, економски друго

Трговина и протекционизам: политички интереси захтевају једно, економски друго
28.08.2013. год.


Самит Г-20 у Петербургу ће протећи у врло занимљиво време. Међународна финанијска криза се налази у тачки равнотеже. Веома желимо да се надамо у то да је доња тачка већ превладана. Ипак реално кретање нагоре из јаме за сада се не осећа.

Криза траје већ више од 5 година. Више од три године делују антиркизне мере, које су 2010. године прихватили светски лидери на самитима Г-20 и АТЕС. Дошло је време да се размотри шта је испало и шта треба урадити даље. У првом реду, наравно, за излазак из кризе. Ипак ништа мање важно није разрадити мере које омогућавају да се не допусте сличне кризе надаље.

Један од разлога данашње кризе види се у томе што се глобализација међународне економије чинила као универзални лек за све проблеме. Чинила се, али није постала. Човек је слаб, а глобализациона слика је била разрађена само за идеални случај и није имала реалне механизме заштите од несавесне конкуренције и злоупотреба. Хтели су најбоље, а испало је као и увек – ова максима Виктора Черномирдина може се применити и према изворима кризе 2008. године. Богати су се обогатили, а сиромашни су постали још сиромашнији. При томе (и то је такође озбиљан проблем) богати – то су корпорације, а сиромашни државе. У моделу глбоализације економије ми смо се директно кретали од политичке ка корпоративној карти света. На ту тему је написан велики број научно-фантастичних књига разног квалитета – и дај боже да се научна фантастика не претвори у „производне романе“.

Сасвим је природно да чим се разбуктала криза и владама су постале јасне њене могуће последице, започео је бум увођења протекционистичких мера у трговини – глобална економија је добра, али главно за државу је очување њеног сопственог економског потенцијала.

А какве се перспективе отварају ако се укључе у питања протекционизма политичари! Може се играти на патриотизам, на то да неко не поштује некаква правила и продукција коју производи није безбедна. У целини, вештачки се ствара ситауција у којој роба поједине земље једноставно престаје да буде жељена на унутрашњем тржишту.

Иста та хистерија против закона о забрани геј-пропаганде у Русији усмерене на децу и тинејџере, носи у себи додатни слој, везан за Олимпијаду. Олимпијада је бизнис. То је учешће међународних комапнија, то су токови туриста. Коначно добро организована Олимпијада је озбиљан подстицај за индустрију и услуге у земљи домаћину (шта да се каже, ако само одржавање самита Г-20, по оценама аналитичара, увећава за око 10% прилив туриста у град домаћин самита – људи једноставно сазнају за овај град из вести).

У условима кризе, наравно, постоји занитересованост да се онај новац који туристи понесу на Олимпијаду тамо и потроше, остане у земљи и никуда да не одлази.

У целини, као и већина проблема који се износе на самит Велике двадесеторице, тема није проста. Политички интереси захтевају једно, економски друго. А међународне обавезе могу да затраже нешто треће.

Кирил Савицки,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА