BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Адмирал Ушаков – „ослободилац и отац Грчке“

Адмирал Ушаков – „ослободилац и отац Грчке“
24.08.2013. год.


Државни војни музеј у Солуну ће ускоро допунити још један експонат – гипсана биста великог руског команданта флоте, адмирала Фјодора Ушакова.

Дело је направио и приказао у Москви познати скулптор Николај Кузњецов-Муромски. По његовом мишљењу,

- То ће бити посланица руског народа народу Грчке. Адмирал Ушаков је задивљујуће хармонична личност. Отац морнара, које је некад хранио од сопствене плате, својим понашањем им је био пример у свему. Његова посада није псовала, није пила и није пушила, на његовим бродовима је владала најстрожа дисциплина.

Ушаков је био велики новатор умећа флоте. Од 43 битке у којима је учествовао, ни у једној није био побеђен, ниједан брод под његовом командом није био изгубљен, ниједан морнар није доспео у заробљеништво. Он је чинио немогуће: освојио је, на пример, по свим показатељима неосвојиву тврђаву Крф ослободивши је од Француза. Адмирал је деловао неочекивано, кршио је све каноне флоте, прилазио је противнику у пушкомет, изводио је свој брод у прву линију, заузимао је опасан положај подстичући својом храброшћу одстале. Скултпор истиче:

- Узгред речено, Ушаков је у детињству ишао у лов на медведе. Једном речју, био је неописиво храбар. Тако га замиљшам и такву скулптуру сам направио за грчки музеј.

Раније је минијатуру бисте Ушакова скулптор поклонио патријарху Московском и целе Русије Алексију II и добио је благослов од пастира за велики рад, што је било важно. Јер, РПЦ је адмирала прибројала збору светаца. О житију „светог праведног војника Фјодора Ушакова“ на презентацији у Москви је говорио представник Руског комитета ратних ветерана и војне службе Борис Измајлов:

- Ушаков се у Русији поштује као изванредан поморски стратег, као главни творац победа руске фоте. У Руско-турском рату ескадра под његовом командом је освојила победу код острва Фидониси. Затим је уследила сјајна победа у Керченском мореузу. Код рта Калиакрија 1791. године рат с Отоманском империјом је завршен потпуним уништењем екадре турског султана која је у саставу имала 78 бродова. У то време руска флота Ушакова је овде имала свега 34 брода. Познати Средоземноморски поход адмирала који је затим уследио ради пружања помоћи копненој војсци која је ратовала с француском армијом ушао је у уџбенике поморства. Руски корпус који је учествовао у походу ослободио је 7 јонских острва, а што је главно, на јуриш је освојио тврђаву Крф, која се у Европи сматрала неосвојивом.

Како му је то пошло за руком? Ушаков је поступио мудро: упутио је писани апел становницима острва – православним Грцима да помогну у „свргавању несносног јарма“ безбожника – Француза. Заузврат је добио оружану помоћ становништва. Ма колики отпор да су пружали Французи, острва су била ослобођена. 19. фебруара 1799. године пала је и тврђава Крф. Народ из свих села и оближњих острва се окупио на обали како би свечано дочекао врлог руског команданта фоте. Као овлашћени представник Русије он је на Јонским острвима основао републику – прву грчку националну демократску државу новог времена. Помагао је у изради њеног устава. Сенат Крфа је Ушакова назвао „својим осободиоцем и оцем“. Ево, на овај славни догађај ће посетиоце подсећати биста адмирала руске флоте у војном музеју у Солуну...

Пројекат предаје споменика великих прегалаца Отаџбине на дар страним земљама је смислио само један човек – пуковник у пензији, помоћник председника комитета Државне думе РФ за одбрану Игор Новосјолов. Захваљујући његовом труду „изасланици из Русије“ у мермеру, бронзи и гипсу данас украшавају тргове и музеје различитих земаља. Они се налазе у Србији, Словенији, Италији, Бугарској, Белгији, Турској и Јужној Кореји помажући зближавању народа кроз историју и културу.

Гајане Ханова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА