BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нови зидови Старог света

Нови зидови Старог света
22.08.2013. год.


Од почетка 2014. године у ЕУ требало је да буду укинута ограничења за грађане Румуније и Бугарске на слободни избор места становања у циљу тражења посла. Прелазни период је био успостављен приликом ступања датих земаља у ЕУ 2007. године. Тим поводом већ сада миграциона политика у државама староседеоцима главног европског клуба континента стиче неке нове нијансе. У неким случајевима прилично егзотичне.

Ових дана европски медији су саопштили за чланак потпредседника и министра за рад и социјална питања Холандије Лодевејка Асера, објављен у листу De Volkskrant. Министар је предложио да се у земљи објави највиши, наранџасти ниво опасности. Он се уводи у земљи у случају јаких поплава, када се вода подиже изнад дозвољеног нивоа. У датом случају реч је, прецизирао је Асер, о могућој поплави у форми наглог увећања прилива стране радне снаге после 2014. године.

Свој потпис испод чланка ставио је и британски активиста у сфери борбе против миграције Дејвид Гудхарт. Што такође није случајно. Према објављеним подацима Националног бироа за статистику Велике Британије, у другом кварталу 2013. године број миграната из Румуније и Бугарске који раде у Британији увећан је за 26%.

Расту бојазни и у Немачкој. У реферату Института за истраживање тржишта у Нирнбергу, објављеном ових дана, саопштава се да из две поменуте најсиромашније државе ЕУ у земљу локомотиву Европе сваке године долази у трагању за послом око 70 хиљада људи. После укидања ограничења, прогнозирају аутори истраживања, овај број може да скочи најмање два и по пута.

У сваком случају, после 2014. године ограничења у ЕУ за грађање ових земаља се укидају, и са тим мора да се рачуна, сматра шеф катедере за европске интеграције Московског државног института за међународне односе Николај Кавешников.

- Пошто прелазни период за Бугарску и Румунију истиче, старе земље чланице ЕУ не могу да учине нешто да заштите своја тржишта рада. Максимум што могу то је да неким сивим методама пооштре однос према дошљацима. Рецимо, у погледу социјалних олакшица или других услова пријема.

Неки експерти тврде да су страхови због најезде миграната претерани. Против предумишљености у погледу Бугарске и Румуније које до данас не могу да ступе у Шенген зону залаже се и Ребека Хармс, шеф фракције Зелених у европском парламенту.

- Корупција није проблем само у Бугарској и Румунији, већ и у другим земљама. Па и правни систем је тамо далек од европског идеала. Али ови проблеми могу да се реше само заједничким напорима на еворпском нивоу.

Да ли ће зидови отуђења од миграната, без којих Европа, како многи сматрају, ипак не може, постати мањи? За сада у сваком случају ови зидови стоје.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...

Снаге Кијева су „надмашене“ од стране Русије због пада западне помоћи, изјавио је шеф војног блока предвођеног САД


Вашингтон шири глобални хаос у своју корист, тврди руски министар одбране


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА