BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Деца-бумеранзи“ од проблема беже код родитеља

„Деца-бумеранзи“ од проблема беже код родитеља
17.08.2013. год.


Финансијска криза се постепено повлачи. То потврђује статистика која долази из водећих европских економија и САД. Међутим, економски потреси који су, између осталог, довели до пораста нивоа незапослености у многим земљама су оставили траг.
Читава генерација младих људи у Европи и Америци се враћа да живи код родитеља.

„Деца-бумеранзи“, како их називају психолози, у тешко време нису успела да нађу посао који би им дозволио да плаћају школовање и станарину. Међутим, повратак у родитељску кућу не само да неће решити проблеме младих људи, већ ће изазвати нове.

За Америку то представља малу социјалну револуцију. Ако су адолесценти раније почињали да живе одвојено с 18 година, сад млади људи не журе с одласком из родитељског дома или теже ка томе да се у њега врате. Научници их називају „деца-бумеранзи“. За појаву овакве тенденције стручњаци криве економску кризу. Уместо да стегне каиш и своје финансијске проблеме реши самостално омладина се враћа у очински дом.

„Сести за врат“ родитељима је најлакши излаз из ситауције, сматра магистар психолошких наука, директор центра за психотерапију и психоанализу Алина Тимошкина.

- Инфантилнија омладина тежи ка томе да се врати у родитељску породицу и да живи у близини, да користи родитељске ресурсе, то јој је комфорно и згодно.

Исто се дешава и у Европи. Научници су израчунали да се ове године у Старом свету код родитеља преселило 10-15% више младих људи него прошле – то је око 50 милиона уди! Ради се углавном о такозваној одраслој омладини – о људима од 25 до 34 године. Они то објашњавају тиме да не могу да зараде за сопствени смештај и више не желе да троше новац за станарину. Цифре су упечатљиве: с родитељима живи око 90% Шпанаца и Португалаца, 70% Немаца, 60% Енглеза, Пољака и Италијана. Иако ови последњи и пре него што је у земљи порастао ниво незапослености нису тежили самосталности, каже Јелена Жукова која већ неколико година ради у Милану:

- Уопште нисам видела да је неко напустио очинску кућу. Они живе с родитељима, али некако засебно. Односно, раде, зарађују и овај новац троше само на себе.

У азијским земљама проблем „деце-бумеранга“ није толико актуелан, каже студент из Кореје Џино Бе:

- Кад оду од родитеља, они, Корејци се не враћају. Ја сам већ отишао од родитеља. Живим у Москви 8 или 9 година. Не живим с њима, него сам, самостално. Родитељи ми нису помагали, сам зарађујем, сам плаћам школовања и станарину.

Повратак родитељима неће решити све проблеме. Двема генерацијама је тешко да живе под истим кровом и то ће вероватно изазвати мноштво конфликата у свакодневном животу, наставља Алина Тимошкина:

- Сигурно ће бити конфронтација с родитељима, обавезно ће постојати потреба за доношењем самосталних одлука, али притом може постојати и страх.

Узгред речено, у Русији се, по мишљењу истраживача Независног института за социјалну политику, не запажа отуђење међу генерацијама. Родитељи се традиционално максимално труде да помажу и да подржавају своју децу, чак и ако су одрасла. Није случајно што Руси раније ступају у брак и рађају децу. Млади Руси, за разлику од Американаца и Европљана, не морају да мењају своје навике. Могуће је да је то један од разлога због којих се последице економске кризе у Русији не осећају тако оштро као у земљама Запада.

Ксенија Мељникова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА