BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лондон запљуснуо „ђубретарски“ скандал

Лондон запљуснуо „ђубретарски“ скандал
16.08.2013. год.


У лондонском Ситију избио је још један скандал у вези с анонимним прикупљањем података. „Паметне урне“ које су у Лондону постављене због Олимпијаде 2012. године, како се испоставило, нису коришћене само по намени, већ су могле да шпијунирају пролазнике и да прате њихово кретање.

Нанотехнолошки изуми су изазвали негодовање грађана, а лондонске власти су од компаније-произвођача већ захтевале да уклоне канте с улица. Међутим, стручњаци подсећају на то да ово није први скандал такве врсте и да ће се у најскорије време човечанство навићи на живот у таквим технолошки-универзалним условима.

Лепо стилизовано округло тело, екран од течног кристала, бежична Wi-Fi веза. Све то нису карактеристике новог портативног гаџета, већ „паметних канти за смеће“ које су постављене у Ситију уочи Олимпијаде у Лондону. Годину дана касније стигао је захтев да се дело једне од маркетиншких компанија уклони с градских улица. Узрок је то што уз помоћ бежичних сензора они прикупљају информације с мобилних телефона пролазника. Све ово помаже у томе да се кориснику касније шаље циљна реклама, рекао је за „Глас Русије“ IT-стручњак Павел Велушко:

- До сада смо се крили иза IP-адресе, коју је имао сваки компјутер, али ове канте за смеће могу тачно да одреде где одлазите, како ходате, колико често застајкујете и у коју продавницу свраћате. Такође има компанија које убацују рекламе у зависности од тога где се налази ваш смартфон. Недавно је испливао случај с Google, који је пратио људе уз помоћ Wi-Fi система.

Ситуација с оваквим прикупљањем података заиста није нова. Председник компаније за консалтинг „Контакт Експерт“ Георгије Трусов ме је подсетио на мање познат јавни скандал од пре годину дана:

- Најпознатији случај се десио у САД с мрежом Таргет. Отац ученице старијих разреда је негодујући дошао у продавницу и захтевао је објашњење због чега његовој кћерки шаљу информације које се односе на васпитавање мале деце, а она је тек ученица. Неколико дана касније, кад је добио сва потребна извињења, вратио се и заузврат се извинио, зато што се испотавило да је његова кћерка трудна. И то није открио човек, већ компјутер, који разуме се, не може да прониче у карактер свих људи, али уз помоћ метода data mining – извлачења података из велике масе – може много тога да открије о човековим активностима.

Овакве информације су право благо за различите трговачке мреже. Оне на тај начин планирају куда тачно треба да усмере средства вредна више милијарди или како да прогнозирају будућу потражњу. И данас становници Европске уније или САД, а да ни сами то не знају, представљају објекат будног праћења, наставља стручњак:

- Чим се промени потрошачко понашање то значи да се нешто променило у човековом животу. И ове информације су апсолутно неопходне за велике ланце. За њих је анализа такве велике масе података извор опстанка. Западне компаније о нама знају оно што никакви социолози никад неће моћи да моделују. Ове технологије никуда више неће нестати. Не само то, усавршаваће се.

Међутим, како је показао најновији скандал у Ситију, друштво објективно није спремно за такав продор. Неки грађани су се већ обратили организацији за заштиту права и слобода. Засад није реч о подношењу тужби против компаније-произвођача. Али, чак и ако се оне појаве, тешко да ће бити задовољене, сматра адвокат Рустам Чернов:

- У англосаксонском систему права јасно делује институација privacy, кад приватан живот појединца штити закон. Кад се ради о такозваним радњама према неперсонификованом кругу лица, функционише примат јавности. Односно, то није приватни живот. Ако се ова апаратура користи за праћење кретања људи, то је сасвим допустиво. Друга је ствар ако се открију неке злоупотребе, кад се прате сви, али се посебна пажња обраћа на једно лице. Тада су потребне судске санкције.

На овај „неперсонификовани“ аспекат истраживања указују и изумитељи „паметних канти за смеће“. Не само то, информације су биле анонимне. Ипак, под притиском јавности власт је од компаније-произвођача захтевала да демонтира „паметне урне“. Испоставило се да жртава „ђубретарских“ шпијуна, по подацима британских медија, има преко 4 милиона људи.

Полина Черница,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: en.wikipedia.org/Peter Trimming/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Брисел говори о слободи говора, али је не подржава, изјавио је председник Доњег дома руског парламента


САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер

„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве


Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА