BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Полетели соколови у Кремљу

16.08.2013. год.


У Москви се обнавља популација ретких птица. Ових дана младунци сивог сокола пуштени су на територију Московског Кремља. Ако експертимент успе, за неколико година они ће направити гњезда на једној од кремаљски кула.

Ловачке птице живе у Кремљу већ неколико деценија. И не само живе – раде. Јастребови, северни соколови, а од недавно чак буљине чувају архитектонске споменике, рекао је за Глас Русије саветник руководиоца Федералне службе обезбеђења Сергеј Девјатов.

- На територији Московског Кремља већ низ година се базира орнитолошка служба. Она се налази у тајницком врту, у подножју Боровицког брега и доњем делу Кремља. Од 70-их година прошлог века тамо живе соколови, јастребови. То је једини начин који омогућава да се регулише популација врана на територији Московског Кремља и околних улица.

Вране наносе осетну штету црквама, скидајући са њихових купола позлату. Зато сваке вечери орнитолози заједно са пернатим помоћницима прегледају територију Кремља. Резултат је очигледан: у крајњој линији вране сада више не ноћивају у центру престонице.

Сада московски стручњаци раде на обнови популације ловачких птица унетих у Црвену књигу у природним условима градске средине. Сиви соколови најбоље одговарају тој намени. Они су се и у древна времена гњездили по градовима, и у савременим мегаполисима осећају се комфорно, каже старији научни сарадник Руског соколарског центра ВНИИ природе Александар Бородин.

- Кремљ је одговарајуће место за пуштање сивих соколова. Има сведочанстава да су се они раније гњездили у Кремљу, између осталог на звонику Ивана Великог. Архитектура тамо има мноштво ниша, веома подсећа на планински пејзаж, тачније место где сиви соко може да се гњезди и данас. Наш претходни рад то показује. На пример, у Москви Сапсани живе на стаљинским високим зградама.

Високе зграде Московског универзитета и и Министарства иностраних послова у Москви личе на стене. Одатле се отвара одличан поглед, им амогућности да се вежбају летачке и ловачке особине. Тако су одлучили сарадници Руског соколарског центра, када су тражили где да пусте прве узгојене младунце. Очигледно сивим соколовима ова места одговарају. После зимовања у Африци вратили су се кући и наставили да се гњезде у високим здањима.

Прошле године сиви соко је проширио ареал. Младунце којима је било свега 30 дана довезли су у Кремљ. Две недеље живели су у специјалном боксу који се налази унутар кула. Хранили су их бесконтактним методама, специјално да птице не навикну на људе. А затим су отворили бокс. Неколико дана било је потребно младунцима да се одлуче на први лет. Али убзро су полетели. Од шест сивих соколова два су одлетела у страну зграде Московског универзитета, два ка високој згради на Котељническом кеју. Остали су одабрали да се врате у Кремљ.

Експеримент је проглашен успешним, и ове године у Кремљ је донето још пет младунаца сивог сокола. Научници се надају да ће ускоро популација сивог сокола у Москви и Русији у целини бити обновљена.

Наталија Коваљенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА