BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

17 тренутака у пролеће: наш човек у Берлину

17 тренутака у пролеће: наш човек у Берлину
12.08.2013. год.

 У току 40 година на екранима! 11. августа 1973. године совјетска ТВ почела је да демонстрира играни филм «17 тренутака у пролеће». То је серија са више епизода, посвећена руском Џејмсу Бонду – совјетском резиденту, који се усадио у политичку обавештајну службу Немачке – пуковнику Исајеву, који је постао штандартенфирер СС Штирлиц. Совјетски гледаоци су заволели тај филм одмах и заувек. Чак и данас га демонстрирају неколико пута годишње – те публика гледа, не одвајајући се од екрана!

Акције филма се дешавају у Немачкој последњих месеци Другог светског рата. Штандартенфирер СС Штирлиц испуњава задатак Москве, раскринкавајући сепаратне преговоре фашиста с Американцима…
 
Када Штирлиц иде улицама Берлина, улице Москве су празне. Ту је реченицу написао у августу 1973. године један од страних дописника, причајући о сензационалном реаговању гледалаца на тај филм редитеља Татјане Лиознове. Он није преувеличао. Филм је одмах постао чувен. Ажиотажа је била толико велика да су 3 месеца после премијере филм поново показали на ТВ. Људи су гледали као зачарани, нису могли а да не гледају.
 
Нисам могла а да не снимам. То је био сценарио, за који сам била спремна да умрем. Када сам прочитала роман Јулијана Семенова 17 тренутака у пролеће, одмах сам схватила да желим да снимим тај филм!, - сећала се касније Татјана Лиознова. Прво, то је била ратна тема, блиска срцу редитеља: њен је отац погинуо на фронту у време Другог светског рата. Друго, Лиознову је очарао лик главног јунака – обавештајца екстра-класе, човека, који деценијама живи ван отаџбине.
 
Било ми је интересантно да размишљам о том човеку и схватим, чиме је пуна његова душа, зашто је он двоструко затворен. Прво струком, друго немачком униформом.
 
Лиознова је прецртала клишеје, према којима су раније снимали филмове о совјетским обавештајцима. Она је постала новатор у свему: за улоге руководилаца нацистичких врхова је она утврдила најпопуларније глумце, које је обожавао народ. И то, она је показала нацисте паметним, јаким противницма. Она је дозволила тумачу улоге Штрлица – Вјачеславу Тихонову да дуго ћути – глуми само лицем, унутрашњом енергетиком. Много вреди, например, тајни сусрет с женом: пет минута апсолутног ћутања у кафани, пуној људи – очи у очи, и то је све! И то, у детективском филму, у којем обично јуре и пуцају! Тихонов је глумио сјајно – такав приказ лика његовог јунака је испао близак њему као глумцу.
 
То је вероватно мој стил: не волим сувишну глуму, која нешто демонстрира гледаоцу. Гледалац често не жели да види, шта му показују, он жели да сам погоди у глумцу – шта му је унутра, иза речи, о чему он ћути?
 
Захваљујући Татјани Лиозновој и њеном тиму, у совјетској синематици је настао први интелектуални детективски филм. Његов успех је био предодређен не само талентом редитеља, сјајном глумом, већ и учешћем великог композитора Микаела Таривердијева, који је компоновао за серију од 12 епизода 6 сати оригиналне музике! Композитор је почео од главне теме. Према речима Таривердијева, он је тражио тоналитет душе Исајева-Штирлица.
 
Његово стање, његова носталгија, жеља да се врати кући… Хтео сам да компонуем тему далеке отаџбине, далеке, али блиске.
 
Данас у Русији вероватно не постоји ниједан одрастао човек, који не би препознао ту музику.
 
Пуковник Исајев је савладао задатак Центра – онемогућио сепаратне преговоре. Он је добио звање Хероја Совјетског Савеза. Последња слика у филму: његова кола су на ивици пута, који води у Берлин…
 
Многи руски гледаоци знају филм скоро напамет. Он се растопио у фолклору. Он је постао део живота неколико генерација. Измишљени јунак – Штирлиц, који се нашао међу реалним лицима, давно је ушао у историју, бар у историјат синематике.


  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА