BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Поднесена иницијатива за ревизију пресуде хрватским генералима

Поднесена иницијатива за ревизију пресуде хрватским генералима
05.08.2013. год.


У Документационо-информативном центру "Веритас"сматрају да би најновија сазнања у вези са откривањем масовних гробница у Хрватској могла да допринесе ревизији правоснажној ослобађајућој пресуди хрватским генералима, а под чијим вођством је протерано 220.000 Срба. Осамнаест година од хрватске војне акције "Олуја" многе породице трагају за својим несталим рођацима. Историчари сматрају да Хрватска, иако од недавно чланица ЕУ ни до данас није расчистила са својим усташким наслеђем.

"Веритас" је невладина и нестраначка организација коју су крајем 1993. године основали грађани са подручја Републике Српске Крајине. Непосредни повод за оснивање "Веритаса" произишао је из дипломатског, економског и медијског рата светских размера против србског народа, а један од задатака је и прикупљање докумената о прогонима и страдањима лица српске националности на подручју бивше Социјалистичке Републике Хрватске и свих грађана на подручју Републике Српске Крајине у предратном, ратном и поратном периоду, као и излагање и публиковање прикупљених и обрађених докумената.

"Веритас" је недавно поднио Хашком трибуналу иницијативу и документацију за преиспитивање правоснажне ослобађајуће пресуде хрватским генералима. Директор организације, Саво Штрбац сматра да недавна открића о страдању Срба у Хрватској указују на то да има основа за ревизију пресуде:

- Од новембра прошле године десиле су се нове чињенице које су се манифестовале кроз ексхумацију 110 посмртних остатака Срба страдалих управо у акцији "Олуја" и то на оном сектору, на оном подручју које је било предмет суђења и предмет оптужбе пред Хашким трибуналом. Ради се о ексхумацијама у Шибенику, на гробљу Света Мареју, на градском гробљу у Задру. С обзиром да су Хрвати пожурили да ексхумирају то што су давно требали, али чекали су намјерно да заврши тај поступак против хрватских генерала. "Веритас" је недавно поднио иницијативу Тужилаштву у Хагу, да поднесу тај предлог за преиспитивање те правоснажне пресуде.

Многи још нису нашли чланове својих породица који су нестали у вихору рата. Зорица Влајнић двадесетдве године трага за оцем Душаном Тривунчићем који је убијен 1991. године у Хрватској, а био је посланик у Хрватском сабору:

- Постоје сведоци, постоје имена починитеља, односно имена оних људи који су га одвели и ухапсили из куће, међутим правда на жалост још није задовољена и ми се боримо и не одустајемо надајући се да ће се то ипак десити.

Хрватска још није расчистила са својом прошчошћу, нити жели истини да погледа у очи, чак ни сада када је чланица ЕУ, речено је на округлом столу под називом "Олуја у светлу међународне правде", наводи Мира Јовановић, координатор "Веритас"-а за РС:

- Хрватска није прошла деусташизацију после Другог светског рата пошто је под окриљем "братства и јединства" то се потискивало, односно, манипулисало то сећање на злочине у Другом светском рату. То се види исто и данас. Управо што се дешава са догађајима деведесетих, од 91-95 године. Они зову то "Домовински рат", а то је заправо био грађански рат.

У акцији "Олуја" која је почела 4. августа 1995. године на подручју Републике Српске Крајине, убијено је и нестало 2.500 Срба, а протерано је 220.000. Срба.

Вања Савићевић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА