BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђурђеви ступови: Осам векова неугашене српске православне светлости

Ђурђеви ступови: Осам векова неугашене српске православне светлости
02.08.2013. год.

 Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије о прослави 800 година задужбине Немањића. Пет пута је паљена и пљачкана, али сваки пут уз помоћ народа обнављана. Од 2001. године, манастир је седиште Епархије будимљанско-никшићке. Када у суботу увече одјекну звона са манастира Ђурђеви ступови, биће то знак да је званично почело дводневно обележавање великог и ретког јубилеја – осам векова ове светиње.

Свечана академија почеће пред задужбином Немањића, на манастирском имању, а очекује се присуство представника СПЦ и челника Црне Горе, Србије и Репблике Српске и великог броја верника.
 
У разговору за "Новости" епископ будимљанско-никшићки Јоаникије подсећа да је овај манастир задужбина Немањиног синовца, великог жупана Првослава, брата од стрица Светога Саве и спада у ред најстаријих наших задужбина с краја 12. и почетка 13. века.
 
- Радујемо се свим гостима који ће доћи у манастир Ђурђеви ступови, који личи на сунце у великом сазвежђу великих светиња око њега, од Плава и Гусиња до Бијелог Поља, јер у том крају било је много других мањих светиња које се сада обнављају – каже, за "Новости", епископ будимљанско-никшићки Јоаникије. – Манастир је завршаван док је Свети Сава био архимандрит у Студеници, у време интензивних припрема за подизање српске цркве у ранг архиепископије. Управо тада, 1213. године манастир је завршен.
 
Владика Јоаникије наглашава да је добијена подршка државе Црне Горе, Владе Републике Србије, општине Беране...
- Не бих говорио о томе шта је ко урадио, јер има још могућности да се помогне.
 
Тамо где фали, морамо ми сами с народом да се организујемо, да нико нема приговора.
 
Када све прође, када испратимо госте, јавно ћемо се захвалити свима и бићемо спремни да тачно кажемо шта је ко помогао и урадио од државних институција Црне Горе и Србије, као и других добротвора.
 
Жупан Првослав и Свети Сава припремили су све да се 1219. године овде устроји епископско седиште. До тада су постојале три епископије на подручју србских земаља
 
- Манастир је од почетка био епископско седиште, велико духовно и културно средиште, саборна светиња у Горњем Полимљу која је окупљала народ са севера данашње Црне Горе. У време Немањића он је функционисао веома добро, благодарећи томе што му је жупан Првослав као ктитор оставио велика имања, велико властелинство, али и томе што су му каснији краљеви из породице Немањића, нарочито Стефан Дечански и цар Душан помагали, обнављали га, украшавали – прича владика Јоаникије, наглашавајући да после косовског боја наступају тешка времена за цео србски народ.
 
Манастир поново добија важну улогу јер је придошли народ са Косова и Метохије почео да се повлачи у ова брда. Негде у то време, у 15. веку, док су овде владали Бранковићи, Епископија будимљанска уздигнута је, подсећа владика, на степен митрополоје, па је тиме и манастир добио већи значај.
 
- Очигледно је и то да је манастир био и центар ослободилачких прегнућа и покрета у бурном времену турског ропства. Докази су бројни. Овде је као заточник слободе и практично вођа устанка за ослобођење овог краја пострадао од Турака митрополит Пајсије Колашиновић.
 
Он је био једна од личности које су тада водиле србски народ и удахњивале му дух слободе – прича епископ Јоаникије о мученичкој смрти митрополита Пајсија кога су Турци живог одрали и обесили на вратима манастира.
 
Он подсећа и на страдање саме светиње, коју су због бројних погрома које је претрпела назвали – манастир мученик.
 
Свечана академија
 
После вечерњег богослужења, у суботу биће одржана свечана академија. Беседиће митрополит Амфилохије, у присуству патријарха србског Иринеја, председника Црне Горе Филипа Вујановића, премијера Србије Ивице Дачића и осталих гостију.
 
Учествоваће признати уметници, глумци, етно-групе, црквени хорови, а ипресивна сценографија, каква и приличи овој свечаности, испланирана је до последњег детаља.
 
У недељу на литиргији, у порти манастира беседиће Његова светост патријарх србски Иринеј.
 
- Прво пустошење светиње збило се 1738. године, када је спаљен, али је после две-три деценије обновљен. По предању, обновио га је војвода Радоња из Куча, са Васојевићима, Кучима и племенима из Полимља. Од тада манастир живи нови живот – наводи владика Јоаникије.
 
- Нема више овде епископа и митрополита да столују, него манастиром управљају игумани, тако да се крајем 18. и током целог 19. века, па све до ослобођења Берана од Турака 1912. појављује цео низ знаменитих личности и духовних вођа у овом манастиру.
 
Међу њима је велики устаник игуман Никифор, који се придружио Карађорђу. Тако је у Ступове долазио Карађорђев војвода Анто Богићевић да подели барјаке васојевићким првацима, који су водили народ овога краја и помагали у Првом србском устанку.
 
Владика Јоаникије наглашава да је без сумње најзначајнија личност у 19. веку од великих игумана био Мојсије Зечевић.
 
- Био је то прави духовни вођа горњег Полимља и Васојевића. Познат и по томе што је доста народа из ислама вратио у православље. Био је сарадник Светог Петра Цетињског и велика потпора младом Петру Другом Петровићу Његошу.
 
И у 19. и почетком 20. века манастир је страдао много. Пет пута је паљен, пљачкан, али сваки пут љубављу народа према овој светињи обнављан.
 
У манастиру на десној страни наоса налази се гроб његовог ктитора, над којим стоји запис: "Жупан Првослав, син великога жупана Тихомира, синовац светога Симеона Немање и ктитор места сегов".
 
Од 2001. године, манастир је седиште Епархије будимљанско-никшићке. По устројству је мушки општежитељни манастир.


  • Извор
  • ИН4С


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА