BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

На 56. „Фестивалу фестивала „ у Требињу „ВАВИЛОН“ ИЗ СТАРЕ ПАЗОВЕ НАЈБОЉА ПРЕДСТАВА

На 56. „Фестивалу   фестивала „ у Требињу „ВАВИЛОН“ ИЗ СТАРЕ ПАЗОВЕ  НАЈБОЉА ПРЕДСТАВА
29.07.2013. год.
Старопазовачки анасамбл добио четири златне маске : за представу у целини; Мирославу Кожику за режију сценографију и костимогарфију (заједно са Иваном Бако) и Мирославу Бакоу за оригиналну музику.

Представа „Вавилон“, ауторски пројекат  Мирослава  Кожика, писца сценарија и редитеља и Мирослава Бакоа, композиотора, реализован у продуксцији Словачког КУД“Хероја Јанко Чмелик“ и Позоришта ВХВ из Старе Пазове, према одлуци стручног жирија најбоље је сценско остварење на тек завршеном 56. „Фестивалу фестивала „ , требињској смотри најбољих птредстава  овогодишње аматерске драмске продукције Србије, БиХ и Црне Горе.

„Вавилону „ су припала  четири фестивалска одличја , златне маске и дипломе : за најбољу  предатава у целини, за режију ( Мирослав Кожик ) ,за сценографију и костимогарфију ( Мирослав  Кожик и Ивана Бако  ), за оригиналну музику ( Мирослав Бако).
После „Вавилона“, највећи број златних маски и диплома –три- добила је представа „ На граници „ Славомира Мрожека коју је у Центру за културу „Масука „ из Велике Плане  сценски оживео Дејан Цицмлиовић: Нада Бајић за најуспешније оставрену женску улогу , Јелена Стојадиновић за епизодну женску улогу ,по олдуци стучног жирија  ,а по  одлуци  жирија публике представа „На гераници „ је добила златну маску и диполому као најбоље сценско дело.
 Две  дипломе и златне маске остале су у граду домаћину, а њихови власници су Дарко Куртовић, протагониста најуспешније  мушке  главне улоге и Жељко Милошевић  , редитељ , који је ову награду добио за најбоље одиграну  мушку епизпду у представи коју је сам режиарао „Херој нације“ Ивана М. Лалаића , изведену послење фестиваслке вечери, у недељу, 28. јула. 
На овогодшњем, 56.по реду „Фестивала фестивала“ одржаном од 22. до 28. јула ,изведено је укупно шест представе , прво и друго пласиране на републичким фестивалима драмских  аматера:
„Опера  за три гроша“ по Брехту , у извођењу Центара за културу „Ненад Ракочевић“ из Мојквоца, а у режији Милована Ћетковића , уз ангажовање глумаца из Колашина и Бијелог Поља ;“Живјели су до краја живота „ комични колаж по текстовима Стерије,Ефраина Кишона и Душана Ковачевића које је за  сцену Драмског студија „Захумље „у Никшићу уподобио редитељски тријумвират: Марија Бацковић,Славиша Грубиша ,Илија Гајовић ( Црна Гора ).
Из БиХ поред већ поменуте предсатаве домаћина приказана је комедија најпопулрнијег и у свету најпознтијег саверменог хрватског драмског писца  Мира Гаврана“Тражи се нови супруг“ Градског аматерског казалишта из Орашја у сценској реализацији Иља Бенковића.
Стручним жиријем чији су чланови били Небојша Кундачина и Божидар Зечевић председавао је Димитрије Јовановић, а разговоре за округлим столом је водио театролог и позоришни критичар Рашко Јовановић. 
Сви успеси старопазовачког позоришта на фестивалима у Требињу
Ово је шесто учешће драмских аматера из Старе Пазове на фестивалима у Требињу.
Први пут су наступили пре 32. године, на 25. Фестивалу драмских аматера Југолсавије ,(ФЕДРАЈ) у пратећем, поноћном програму кад су одиграли поетску дуо драму Јана Смрека „Песник и жена“ у режији Петра Лазара,са Аном Каределис  ( касније дипломирала глуму и одавно живи и ради у Шпснији ) и Мирославом Бенком,сада један од водећих наших редитеља позоришта покрета ( дипломирао глуму на Академији уметности у Новом Саду и режију  на Факултету драмских уметности у Београду).
Наредне, 1982. године , на 26.ФЕДРАЈ-у Мирослав Бенка добија своју прву златну маску и диплому као редиетељ представе „Магла  у свитање „ Мила Урбана у извођењу Словачког позоришта ВХВ из Старе Пазове,а Ана Карделис  и Јан Вереш доносе у своје позориште златне маске за глуму.
За режију „Саломе  1982.“ по Оскару  Вајдлу , коју је на 27. ФЕРДАЈ-у  1983. извело словачко пазовачко аматерско позориште ,Мирослав Бенка добија диплому за режију,  док ће престава „Пешице“ Славомира Мрожека , играна на србском језику у копродукцији ВХВ и Културог центра,Бенки донети још једну златну маску за режију, а протагонистима   више похвала за глумачка остварења.
Последњи пут на тада још увек живућем  Фестивалу  драмских аматера Југолсавије, старопазовачко словачко позориште ВХВ  је  учестбвовало 1989. ( 33. фест.) извођењем Чеховљеве „Свадбе „ у сценској реализацији , тада сталног редитеља овог колектива, Мирослава Бенке.
Најбољи старопазовачки глумац током 110 година посотојања словачког дивалда у овој  сремској варошици, до пре неколико деценија претежно насељеној Словацима, Јурај Ондрик, на том 33. ФЕРДРАЈ-добија златну маску за улогу Ивана Васиљевича Апломова.
Пет недодељних златних маски представи“Случајеви „ Томаша Хријешика  из Ковачице
Случај је хтео, а случај много хоће, да  је представа „Случај Јелизавете Б.“ Данијела Хармса, авагардног руског писца ,једног од претеча позоришта апсурда, која се игра и под називом „Случајеви „ приказана на 28.ФЕДРАЈ-у( 1984.)  ван конкуренције , у поноћном програму у извођењу АП „ВХВ“ из Ковачице у режији и тотал дизајну Томаша Хријешика  ,изазвала  фестивалски скандал великих размера ,да је о њему објављена и инофрмација на кутурној страни Политике, иначе веома уздржане  на сва збивања  у уметничкој самоделатности , која по правилу не региструје, оријенетисана искључиво на елитну, професионалну, дакако, уменичку продукцију. 
 Официјелни фестивалски   жири  коме је председавала Дарка Чех, редитељка из Љубљане , а чланови Фадиљ Хисај, редитељ из Приштине  и Зоран Ристовић, редитељ из Зенице, једногласно је одлучио да призања не додли нијендој представи из званичног прогарама, него да свих пет златних маски и диплома додели „Случају Јелизтавете Б.“ из Ковачице , која одиграна ван конкуренцији.
 То би жири учинио, кад би могло, али није могло, јер Парвилником фестивала тако нешто није предвиђено.
Зато је у Одлуции жирија  28. Требињског ФЕДРАЈ-а те 1984. г. писало: „Жири би свих пет златиних маски
додлеио, кад би могло,а не може,ансамблу из Ковачице и то : за представу и целин ( 1.), Ани Томановој , глумици ( 2.) Томашу Хријешику: 3 златне маске – за режију,муизку и сценографију“.
Пошто по Правилнику није могао  златне маске да додели Хријешиковом ансамлу, ни самом Хрјешику, жири је одлучио да их уопште   не додели ником другом.
 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

САД и њихови савезници се плаше да ће Москва изгубити рат, изјавио је украјински лидер


„Акутна фаза војно-политичке конфронтације са Западом је у пуном јеку“, изјавио је министар спољних послова Москве

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА