BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сукоби у Египту

28.07.2013. год.


У суботу (27. јула) у Етипту и даље броје жртве масовних сукоба између присталица нове власти и њених противника. Кошкања су почела крајем недеље. До јутра 27. јула, по једним подацима, у Каиру је погинуло 20 људи. По другим, број жртава је премашио 120, а преко хиљаду људи је рањено. До трвења је дошло у многим градовима земље пирамида. Војска је на улице извела додатне патроле и оклопну технику.

По подацима египатских листова, око 30 милиона Египћана се одазвало на апел војске и изашло је на улице како би подржало нову власт у њеној борби против тероризма. До немира је дошло кад је исламски покрет „Муслиманска браћа“ почео да одржава антидемонстрације у знак подршке председнику Мохамеду Мурсију, који је свргнут почетком јула. Сукоби су попримили изузетно жесток карактер кад је постало познато да је Мурси 26. јула званично притворен и ухапшен на 15 дана. Против њега се врши истрага истовремено у вези с неколико оптужби, између осталог: бекство из затвора, државна издаја и економски злочини. Практично, ово хапшење не мења Мурсијеву ситуацију. И пре тога се сматрало да је „у кућном притвору“ и био је у касарнама. Међутим, атмосфера на улицама је после хапшења постала максимално ужарена.

„Муслиманска браћа“ својим акцијама гурају земљу у још већа разарања, у хаос, изјавио је за „Глас Русије“ председник Центра за стратешка истраживања „Русија – Исламски свет“ Шамил Султанов.

- Грађански рат значи дестабилизацију Египта. Али, дестабилизција Египта је дестабилизација целог Блиског истока. Он може да се претвори у велики Авганистан.

Најжешћи сукоби између присталица „Муслиманске браће“ и полиције су се десили недалеко од џамије Раба ал Адауја у Каиру, која је постала место окупљања исламиста.

Министар унутрашњих послова земље, Мухмед Ибрахим, изјавио је да у Каиру нема и неће бити никакве користи од митинга „Браће“ и да се Египат више никад неће вратити на старо“. Привремени председник Адли Мансур је апеловао на присталице „Браће“ да се разиђу по кућама обећавши да „нико неће бити прогоњен“.

У међувремену, 27. јула ујутру у Египту је истекао рок ултиматума који је војска дала „Муслиманској браћи“ и којим се захтевало да усвоји план националног помирења и обустави нереде у земљи. У супротном случају, војници прете да ће прећи на оштру стратегију пресецања актова насиља и тероризма. За „Муслиманску браћу“ то значи исто што и стављање њиховог покрета ван закона. Руководство организације је већ изјавило да је египатска војска практично започела грађански рат у земљи.

Главне проблеме најскорије будућности Египта представља борба с радикалним исламистичким групацијама, каже стручњак Института за стратешке оцене и анализу Сергеј Демиденко.

- Питање се сад састоји у томе да се од учествовања у легалној политичкој власти одсеку најрадикалније религиозне групације. Не мислим да ће то продубити раскол у египатском друштву. Већи део друштва је настројен прилично секуларно. Међутим, то ће, наравно, изазвати још већу дестабилизацију.

Неки аналитичари сматрају да је војска сасвим у стању да прекине немире у египатским градовима, па чак и да „обезглави“ врхушку исламистичких организација. Међутим, то може изазвати подједнако опасне последице: тероризам се може повући у илегалу. Исламисти, укључујући и најрадикалнију групацију „Ал Гама ал Исламија“ која подржава „Браћу“ спремни су да се врате „на пут крвавог терора“ 1980-1990-их година.

У Каиру је у међувремену почела са радом специјална уставотворна комисија која у року од месец дана треба још једном да промени главни закон земље, односно „Мурсијев устав“. Парламент који контролишу „Муслиманска браћа“ га је одобрио у новембру 2012. године.

Либерални и световни политичари се надају да ће у нови закон бити укључена одредба о забрани делатности радикалних исламистичких партија. Као и да ће бити забрањена политичка пропаганда у џамијама. У суштини, ради се о повратку Египта на нешто промењен устав бившег председника Хоснија Мубарака из 1971. године. Њиме је такође била забрањена делатност радикалних исламиста попут покрета „Муслиманска браћа“ у земљи. Хосни Мубарак је био свргнут за време револуције 2011. године.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА