BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли је војска Босне и Херцеговине зрела за укидање?

Да ли је војска Босне и Херцеговине зрела за укидање?
26.07.2013. год.
Војска представља једино симбол унитаризације земље


С обзиром да се на карикатуру од војске, како је прдседник Републике Српске назвао армију Босне и Херцеговине, троше стотине милиона евра које би могле бити сврсисходније употребљене за развој економије, поставља се питање - да ли је она напокон зрела за укидање?

Пре само неколико дана је председавајућа комисије за одбрану и безбедност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић изнела податак који додатно показује о каквој се заправо апсурдној структури ради. Она је саопштила да у војсци Босне и Херцеговине има више официра него самих војника, што у статистичком смислу значи да има више оних који командују, него оних који те команде извршавају, јер је навела да постоји око 5.000 официра, наспрам 4.000 војника.

Зато и није чудно што се председник Републике Српске већ неколико пута аргументовано заложио за укидање оружаних снага Босне и Херцеговине, а то је поткрепио између осталог чињеницом да су трошкови њеног постојања неоправдано велики, и они износе позамашних 300 милиона евра само за Српску, што је огромна цифра за сиромашну земљу, где се та средства, по његовим речима, могу употребити за социјалне и развојне сврхе.

Штавише, Додик је у ранијим иступима дословно рекао да је «садашња војска Босне и Херцеговине карикатура и служи само за слање војника у иностранство», а у вези њеног финансирања он је нагласио да оружане снаге БиХ коштају знатно више него што је било обећано од стране међународних саветника када је припремано обједињавање војске Федерације и Републике Српске.

Међутим, да не деле сви такво Додиково мишљење, показала је изјава америчког амбасадора крајем прошле године, у којој је изнео своје супротно мишљење, рекавши да оружане снаге поред учешћа у мировним операцијама широм света, служе и њеним грађанима. Али да такав став баш и није у складу са стварношћу, указао је председник Додик са оценом да тамошња војска не треба да учествује ни у спасавању у елементарним непогодама јер су се видели неуспеси тих операција и од тога није било никакве користи.

Подсетимо, после потписивања Дејтонског споразума, војске Републике Српске и Федерације су и даље наставиле да постоје све до 2005. године, када су укинуте под спољним притиском, а њихову улогу је преузела заједничка војска Босне и Херцеговине, на коју је од тада потрошено преко милијарду евра, а од те суме је Република Србска издвојила више од 300 милиона евра.

Када се све то узме у обзир, није нимало чудно што је Милорад Додик отворено изјавио да му је жао што постоје оружане снаге Босне и Херцеговине.

Другим речима, када се склопи мозаик, кога чине «карикатура од војске» у којој је више официра него војника, као и трошење стотина милиона евра на бескорисну структуру која уништава економију и спречава улагање у развојне пројекте, онда утолико логичније звучи једноставно питање – да ли је таква војна формација икоме потребна и зашто? Наравно, осим политичких разлога, не постоји сувисло оправдање за одржавање војске која за становнике Босне и Херцеговине значи искључиво финансијски терет, и како су приметили посматрачи, представља једино симбол унитаризације земље.

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА