BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Разноврсност Русије на фестивалу словенске уметности «Руско поље»

25.07.2013. год.


Приликом одржавања 2. међурегионалног фестивала словенске уметности «Руско поље» 20. јула у Москви било је могуће играти се народних игара, учествовати у мајсторским течајима за шивење и плетење, као и код лончара и ковача, записати рецепте јела старе словенске кухиње.

Главна је ипак била народна песма. На специјалном подесту су се мењали, музички колективи из 50 региона Русије, уз активно учешће публике. Међутим, прво су се присутнима обратили организатори фестивала. Председник Међународног Фонда словенске писмености и културе Александар Крутов је истакао особину данашњег празника.

- Наш фестивал је празник за породице. То је празник и за тату, и за маму, и за децу. За све, ко верује да је руска душа жива. Док Русија пева, она је непобедива. Данашња акција је посвећена 1025. годишњици Крштења Русије. Зашто? Зато што се на православним вредностима базира начин живота, поглед на свет руског човека.

Управо је за ту јубиларну годишњицу на територији старог музеја-поседа Коломенскоје, где се одржавао фестивал Руско поље, био саграђен дрвени православни храм. Њега је осветио архиепископ Истрински Арсениј. Владика Арсениј је истакао важност одржавања фестивала Руско поље приликом прославе годишњице Крштења Русије.

- Када је почетком 20. века почела борба против религиозних организација и Цркве, организатори су мислили да уколико сруше све храмове и убију све попове, сва питања ће бити решена. Међутим, као што се види, идеолози те државе су умрли, сама та држава је већ у прошлости, док је Црква поново жива. Она остаје духовна оаза у нашој Отаџбини, која води и уздиже сваког човека и по могућности моли се за све.

Вратимо се народној музици. Многи организатори фестивала су радосно истицали да међу његовим учесницима има и младих извођача, и деце, то значи да се руска песма преноси с колена на колено. Један од таквих колектива је победник многих руских и међународних фестивала, омски државни дечији ансамбл (западни Сибир), тачније речено, оделење народног певања. Оно је било основано почетком ове годинге, то је први наступ деце у тако одговорној акцији. Њих је пратила заменик директора ансамбла Викторија Багринцева.

- За њих је то озбиљно путовање. Они су осетили суперодговорност. Поштено речено, није све успело. У сваком случају, наши млади певачи су стекли искуство контактирања с другим музичким колективима.

Децу из Омска су посетиоци фестивала дочекали исто тако срдачно, као и друге колективе. Нису ни секунд били празни шатори с занатским израђевинама из различитих крајева велике земље: посуђе од глине, исликане играчке, плетена одећа. Једна од учесница Руског поља, мајстор играчака из Липецке области (Централна Русија), победник многих руских и међународних фестивала и конкурса Снежана Иљина је испричала да су купци навалили на те ствари.

- Драго нам је што смо могли да представимо своје стваралаштво на тако високом нивоу. Ту морамо да стално причамо, објашњвамо. Често организуемо изложбе у различитим градовима. Међутим, интересовање Московљана је било колосално. Такве размере изложаба нигде нисмо видели.

Интересовање Московљана према фестивалу потврђује један од посетилаца, Јегор Васиљев, који је дошао у Колменское са двоје своје деце -сином и кћерком.

- То је одушевљење, осећај нечег правог. Поштено речено, такви велеградови као што је Москва, често утичу да наше душе постају грубље, док ове игре помажу човеку да се опусти. Ту можемо да се вратимо томе, што је сачињавало живот наших бака и деда. Зато сматрам да деца у томе морају да учествују. Кћерци су се допали вез и плетење, а сину се допало да нешто прави од глине. Такво нешто може да се види само ту.

Време је прошло, фестивал се завршио. Резултати су сагледани. Све дипломе и награде уручене. Шта се може рећи о овој акцији? Александар Крутов је расположен веома позитивно.

- Данашњи фестивал је показао, с једне стране, раст вештине народних колектива, с друге стране – повећао се број учесника. Протекле године их је било 30, данас око 50. Задовољан сам резултатима. Сами сте видели да су гледаоци заједно с нама певали, играли коло. То доказује само једно: такве су акције потребне. Ми смо сведоци тога да поглед на свет, начин живота руског народа – занати, игре, песме – нису нестали. Треба их показивати и причати људима, показивати лепоту руског народног стваралаштва.

Мора да се истакне да су се народне песме чуле на месту одржавања фестивала и после његовог завршетка, док су људи ишли према излазу. То значи да је основни задатак организатора, враћање људи изворима, био испуњен.

Григориј Соколов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА