BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Попис китова“

25.07.2013. год.


Данас у свету се обележава Светски дан китова и делфина. Проглашен је пре више од петнаест година, када је званично забрањен комерцијални лов на китове. Китови су вековима беспоштедно убијани, пре свега због њихове драгоцене масти која се користи као гориво. Чак и данас, упркос важећој забрани, у неким земљама још увек постоји лов на китове. Пре свега у Јапану, чије званично објашњење је да је у питању лов у научне сврхе. Али, месо китова завршава на јеловницима ресторана.

Док браниоци животињских права славе годишњицу конвенције којом је забрањен масовни лов на китове, његове присталице настоје да заштите своје право на лов у Међународном суду УН. Пре неколико дана у Хагу је завршено разматрање предмета о јапанском лову на китове на Антарктику. Јапанце су пре три године тужиле власти Аустралије, које траже да се призна кршење конвенције из 1986. од стране Токија. Према подацима којима располажу аустралијске власти, од доношења конвенције, тј. у периоду од преко двадесет година, јапански ловци на китове су убили преко 10 хиљада тих животиња под маском научних истраживања. Мишљење координатора морског програма Светског фонда за природу Константина Згуровског је следеће:

- Китови се могу проучавати и без убијања. Наравно да се једним великим делом ради о јапанској традицији. Јапанци су се навикли да се у њиховим ресторанима служи месо китова. Настављајући са том традицијом Јапан и даље убија китове. Није тако страшно када су у питању врсте које су бројне, као што је мали усан, али има случајева убијања ретких врста, што је потпуно неприхватљиво.

Пресуда међународног суда УН очекује се до краја ове године. Данас лов на китове је забрањен у већини земаља, између осталог и у САД и у Русији. Сједињене Америчке Државе и Совјетски Савез су у прошлом веку били лидери у области лова на те морске сисаре. Али сада лов на китове је дозвољен само малобројним староседелачким народима Севера, који морају ловити китове да би преживели у суровој клими. Конвенција из 86. уродила је плодом. Иако још увек постоји ризик од изумирања неких врста, код других се популација приближава некадашњој, рекао је експерт за морске сисаре Међународне уније за заштиту природе Григориј Цидулко.

- Последњих година код Командорских острва поново су виђени јапански китови, на енглеском звани „rightwhale“, што значи „исправан кит“. „Исправни“ су због тога што не би потонули након што су убијени, за разлику од многих других врста. Зато су те животиње одувек биле главна мета ловаца. Први су нестали. Пре само петнаест година сматрало се да су јапански китови потпуно изумрли.

Према експертовим речима, научници су последњих година срели само мање групе тих ретких животиња. Али за сада је тешко рећи колико их има у океану. Уосталом сасвим је могуће да ћемо то ускоро сазнати. Баш ових дана, научници на Пацифику по први пут раде на „попису китова“.

Ана Хрустављова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА