BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пирати напуштају обале Сомалије

Пирати напуштају обале Сомалије
22.07.2013. год.


Морски пирати су смањили своју активност, они ређе нападају трговинске и туристичке бродове, који се саобраћају у Аденском заливу и код обала Сомалија.

Ове године је регистровано само 8 случаја напада на бродове и два њихова заузимања. То је најнижи ниво активности гусара у том региону, почев од 2006. године, каже Василиј Гуцуљак, главни научни сарадњик Центра поморског права.

- Могуће је да одлућујућа улога у том процесу припада коалиционим снагама, у којима учествују бродови различитих земаља, између осталих и Русије. Они стално контролишу тај део мора уз обале Сомалије, те се пирати не усуђују да нападају цивилне бродове. Осим тога, војно-поморске снаге, патролирајући тај регион, контролишу све сумњиве бродове. Међутим, важни су и други напори, између осталих правни. Усвојен је низ одлука у оквиру УН, које су промениле правну базу, те су је усмерили на спречавање пиратских напада. Сада је дозвољено запљенити пиратске бродове у територијалним морима, као и гонити пирате на копну на територији Сомалија. То омогућује уништавање њихових упоришта.

Поред дежурања војних бродова у опасним рејонима, крупне бродарске компаније су почеле да унајмљују чуваре за рад на бродовима приликом пловидбе у немирним водама. То су професионалци, наоружани потребном опремом, између осталог, воденим топовима и бодљикавом жицом што одузима пиратима жељу за дејством.

- Није пиратство настало спонтанно. Сами разбојници - неписмени месни становници, који су сишли са планина - одједном су почели да користе космичку навигацију. брзе моторне чамце. Зато постоји мишљење да је пиратство било организовано из европских центара ради обогаћивања. Данас из неких разлога они су одлучили да нешто смање тај бизнис. Не верујем да су они одустали од напада добровољно.

Између осталог, број заузимања бродова се смањио не само код обала Сомалија. Према подацима Међународног поморског бироа, током 6 месеци ове године регистровано је 138 напада, док је 2012. године у сличном периоду било регистровано 177. Међутим, на карти се појавио нови регион, где се трговински бродови не осећају сигурним. То је Гвинејски залив на западу Африке. Разумљиво је да се војни бродови не могу распоредити по читавом морском простору, зато су потребни нови кораци у борби против пиратства.

Док међународна заједница не може да нађе одговоре на питања суђења пиратима, то ће резултирати њиховим преласком с једног места на друго.

Светлана Андрејева,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА