BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Далеки Исток у потрази за тачком равнотеже

Далеки Исток у потрази за тачком равнотеже
19.07.2013. год.


На Далеком Истоку су одржане највеће у последњих неколико година, стратешке војне вежбе, у којима је учествовало око 100.000 људи, више од хиљаду оклопних возила, више од 130 авиона и хеликоптера, 70 ратних бродова, чамаца и подморница Пацифичке флоте. Размере вежбе и њихово изненађење, говоре о новој фази развоја руске војске на Далеком Истоку.

Испит борбене готовости је полагала Источна војна област - заједничка стратешка команда "Исток", у саставу које се налазе део копнених снага бившег Далекоисточног федералног округа, Пацифичка флота и јединице војног ваздухопловства, раније обједињени под једну команду на челу са адмиралом Константином Сиденком. Нова командна хијерархија подразумева ефикасне међуродовске интеракције са могућношћу формирања тактичких и оперативних борбених тимова у режиму реалног времена. У таквим околностима, сваки бригадир копнене војске, налазећи се у морнарици, треба да буде спреман да у нужди преузме команду над одредом ратних бродова, који се налазе у његовој близини. Док морнар, који се налази на челу одбране групе острва, треба да има јасан преглед могућности подређене њему пешадије и артиљерије. На челу заједничке команде операција може бити генерал ваздухоплова - у зависности од тога на којим снагама лежи највећи терет за остваривање циљева на ратном попришту.

О потреби за међуродовској сарадњи, по примеру Американаца, а што није успело у СССР, у Русији се одавно говори. Претходни начелник Генералштаба Николај Макаров посветио је посебну пажњу овом питању, а стварање заједничких стратешких команди је постао један од главних циљева реформи бившег министра одбране Анатолија Сердјукова.

Ову структуру ће требати дуго времена усклађивати у управном и у техничком смислу, али је то стратешка ствар, усвојена на највишем нивоу контроле Оружаних снага.

Изненада, и масовно

Више од сто хиљада људи, више од 150 авиона и хеликоптера, 70 бродова, чамаца, подморница и помоћних бродова, више од 1500 оклопних возила, артиљерије, система противваздушне одбране, оперативно-тактичких ракетних система и одоварајућег логистиког "домаћинства" – размере војних вежби које изгледају сасвим пристојно.

Ствар је, међутим, не само у величини. Главна импресија војних вежби се огледа у комбинацији величине и изненађења. Изненадне војне вежбе повезане са истовременим подизањем неколико десетина бригада из четири армије и других снага округа, показује у каквом се стању налази војска "овде и сада". Јасно је да у тако великом систему сви не могу савршено радити и сигурно би списак неисправности, кашњења, грешака и промашаја заузео више од једне странице, али питање је да ли систем довољно добро функционише у целини, да слабости у његовом раду не утичу на обављање задатака?

У основи агенде вежби је било извођење одбрамбених операција у региону, са додатком снага из централних и западних округа земље. У светлу недавних заједничких поморских вежби са Кином и традиционалних тензија са Јапаном око курилског питања, основни задатак маневара је јасан - као и мотиви укључивања у маневре практично свих борбених снага Пацифичке флоте.

Могућност "Фокландског сценарија" за Куриле је веома реалан у плановима руске војске. Повећана борбена готовост на Далеком истоку је вероватно најпоузданији начин да се осигура да до њега не дође. У наредним годинама, Далеки исток ће добити највише новог оружја и опреме у склопу ГПВ. Само наредне године ће добити више од 30 нових борбених авиона. Пацифичка флота, на којој у сваком случају лежи главни терет у случају могућих операција на великом подручју, од Владивостока до Сахалин и од Петропавловска до јужног краја Курилских острва, такође неће остате не допуњена. До 2020, флота би требало да добије најмање 10 нових ратних бродова, укључујући и УДК типа "Мистрал", као и подморнице, модернизоване авионе и хеликоптере и разна помоћна пловила.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА