BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

ПОСЛЕДЊИ РУСКИ ЦАР:95 ГОДИНА ОД СТРЕЉАЊА ЦАРСКЕ ПОРОДИЦЕ

ПОСЛЕДЊИ РУСКИ ЦАР:95 ГОДИНА ОД СТРЕЉАЊА ЦАРСКЕ ПОРОДИЦЕ
17.07.2013. год.
„Осам сати.Вечера.Потпуно неочекивано Лењку Седњева ( мали куварски помоћник,једини који је преживео) послали су да посети стрица и он је побегао- ко зна да ли ћемо икад више видети тог дечака! Играла безик с Николајем.10 ½ сати. Легла сам у постељу. + 15 степени".

Овај запис почиње на руском, наставља се на енглеском и завршава на немачком . То су  последњи  редови у дневнику царице Александре Фјодорвне.  Написала их је  свега неколико сати пре стрељања.  У  невеликом блоку  на следећој страници је написано :“17. 07. 1918. “ То је Александра Фјодорвна  била припремила страницу за следећи дан . Али тај дан за њу никад није наступио.

Григориј Никулин, један од егзекутора, сав поносан, се сећа

Григориј Никулин, учесник  у злочину  стрељања царске породице, командант дома Ипатјева и помоћник команданта  Јуровског, овако је, не без поноса, испричао на саслушању:

„Увече, 16. јула Јуровски је рекао да му је стигао телегарм у којем је наређено да је неопходно ликвидирати царску породицу. Почели смо да размишљамо како то да изведемо .

Најпре смо хтели да их све  убијемо  у сну-просто да их стрељамо док спавају. Затим смо решили да их све скупимо у једну собу  и да ту бацимо бомбу.

Трећа варијанта нам је изгледала најбоља:позвати их све у подрум и рећи им је да је то због њихове безбедености. Тако смо и учинили.

Било је  11 сати увече, можда и 12. Они увек одлазе на спавање рано. Све смо их пробудили и спустили у подрум. У неверици су се погледивали међусобно . Принели смо им столице. Зато што је ту био и Алексеј, који, знате, није могао да хода. Унели су столице. Села је, значи, Александра Фјодорована, наследника су сместили.

Друг Јуровски   је  овако  прозборио:“Ваши пријатељи нападју на  Јекатеринбург  зато сте осуђени на смрт. “

Они чак нису ни схавтили о чему се ради. Николај је само изговрио:“А?“ И у то време одјендном одјекнуше плотуни-први, други, трећи. Затим смо у понеког морали и припуцати . Сматрам да је с наше стране испоњена хуманост на делу. “

„Случај“ завршен за пола  сата

Током пола сата  „случај „ је био завршен. Једанест тела  су обукли у одела,извукли на улицу, натоварили на каросерију камиона . . .

Магија броја

Магија броја понекад казује занимљиве  ствари.

Тако је ова година ( 2013. ) истовремено и 95. годишњица стрељања царске породице, али и 400. годишњи  јубилеј династије Романових, па се тако догодило својевсрно“поклапање“:у целој Русији се тим поводима одржавају пригодне манифестације посвећене не само злочину над Романовима, него и њиховом јубилеју ступања на царски трон.

Благовремене припреме

Русија се за те догађаје почела благовремено припремати. Министарство културе је доделило субвенције  за снимање  историјских филмова о Романовима. Основани су и организциони  одбори  за обележавања 400. годишњег јубилеја династије Романових, у Владивостоку су крајем прошле године отворили обалу Цесаревича.

Билборди: “400 година Романових. Опрости нам, господару !“

Спонзори за обележавање тих историјских догађаја поред Владе су  и бизнисмени. Тако су  прошле седмице у Новосибирску захвањујући једном позантом  мецени поставњени по целом граду билборди  са портретом Николаја II и натписима „400 година династије  Романових. Опрости нам, господару. “

На тај начин је истовремено обележен јубилеј династије  и  од последњег руског цара затражен опроштај страшних сагрешења  рсуких поданика.

У Свердлосвком крају о јубилеју се прча на сваком ћошку

Централно место на коме се данас сећају цара постала је Свердловска област. Руски медији јављају како се у овом крају Русије о јубилеју практично говори на сваком ћошку.

Историчари из целе земље и ближег окружења  су  се окупили у Јеакатеринбургу  на 14. Научно- практичну конференцију  која се одржава под називом „Симпозијум  о Романовима“.Специјално за овај догађај у престоници Средњег Урала  је штампан фотоалбум „Царски крст“. То је књига о историји открића“јекатаринбуршких посмртних остатака“, истраживању експерата, церемонији сахране у Петропавловској тврђави   итд.

Уметнички фотограф Аллексеј Владикин је радио на њој 20 година.

У царским амабарима Вјерхотурског кремља  отварањем изложбе „Први Романови и земља светог Симеона „ обележен  је  моменат настанка  династије .Експонати за ову изложбу су сакупљани по целој Русији и на њој се могу видети меморијални предмети повезани са првим представицима царске династије и ти предмети су се  први пут нашли у овом региону.

У Верхној Сињајчихи  јубиларном датуму су пришли с другог краја:од последњих дана императора. Изложба „Кнежеви Романових-алапајевкси  заточеници  „ је прича о личностима  чланова породице Николаја II  и њиховим  судбинама.

Театралност-уникалност изложбе

Уникалност ове експозције је  у њеној театралности.Посетиоци  буклвално улећу на подијум с декорацијама  у виду фотографија краја  XIX и почетка  XX века.Помоћу најновије технологоје ти фотоси се покрећу  формирајћи целу радњу  у којој глумци постају ликови са тих фотографија-

У самом Јекатинбургу  музејска  изложба се одржава у Уралском центру „Јељцин“ под називом „Време Романових „ која привлачи пажњу прикзаним догађајима повезаним са злочином извршеним над царском породицом у Ипатјевском дому.

Посебну причу, нагалашавју извештачи рускох медија, заслужула би улога Јурија  Андропова,бивешг шефа   КГБ-а и генералног скеретара ЦК КП СС  у рушењу тога дома у време кад је Борис Јељцин у том крају био обласни секретар КП.

И Руска Православна црква обележава ове историјске датуме

С посебним размахом је овим јубилејима пришла Руска Православна Црква (РПЦ). Хиљаде ходочасника из целог света ситгло је на Урал да ода пошту успомени на светог велемученика .Они  су Јекатаринбургу  15.јула присутвовали  отварању  фестивала „Царски дани „.

Ходочасници  су ноћу иузмеђу 15.и 16. јула прешли   од Храма –на Крови до манастира на Ганиној Јами  подугнутом на месту на коме су пронађени посмртни остаци царске породице.

Ујутру су  одржане молитвене свечаности посвећене десетогодишњици  освећења Храма-на –Крови, саграђеног на месту где је стрељана царска породица.

Приликом пројектовања ове цркве, архитекте су користиле пројекат Дома  за посебне намене  тако да је храм аналог згради у којој је стрељана породица последњег руског цара Николаја  II,  на дан 17.јула 1918.г.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА