BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ШОС ће помоћи да се реши авганистански проблем

17.07.2013. год.


Шангајска организација сарадње (ШОС) може да допринесе савлађивању тешкоћа и опасности, повезаних са повлачењем из Авганистана 2014. године америчких снага и иначе снага западне коалиције. Према мишљењу руских експерата, позитивну улогу би могло да игра ширење те Организације.

Питање ширења ШОС су разматрали протекле недеље шефови спољнополитичких ресора земаља-чланица те организације у оквиру припреме самита ШОС, који ће бити одржан 13. септембра у главном граду Киргизије Бишкеку. Они су размотрили нацрт редоследа пружања чланства земљама, које то желе. Поднели су упит Иран и Пакистан. Индија је такође изразила жељу да постане чланица ШОС, али је није званично поднела. Међутим, све три кандидатуре су доста спорне, - каже директор Центра истраживања Источне Азије и ШОС Александар Лукин.

- Иран не одговара критеријумима чланства, јер данас против њега постоје санкције УН. Он ће моћи да претендује за чланство, када оне буду укинуте. Што се тиче Пакистана, формалних контраиндикација нема, али постоје неформална размишљања: прво, ситуација у тој земљи је веома нестабилна, друго, њено учлањивање без Индије је сложено у вези са њиховим посебним односима. Ако се Пакистан учлани заједно с Индијом, пакистанско-индијски проблеми ће постати део односа унутар ШОС. У сваком случају против ширења ШОС иступа Кина. Она то не говори отворено, али фактички блокира све покушаје.

ШОС је била основана 2001. године од стране лидера Русије, Кине, Казахстана, Таџикистана, Киргизије и Узбекистана. То није војни блок. Главни задаци ШОС су проглашени: то су учвршћење стабилности и безбедности на ширем простору. Зато организација постаје све приметнија на светској сцени и привлачна за нове учеснике. Током њеног постојања статус посматрача су добили Иран, Индија, Пакистан, Монголија и Авганистан. Белорусија, Турска и Шри-Ланка сарађују с ШОС као партнери у дијалогу. Још низ држава, између осталих, Јерменија, Азербајџан, Бангладеш, Украјина, Тајланд хтели би да се прикључе ШОС у неком својству.

Проширени ШОС би могао да помогне Авганистану да савлада тешкоће и ускрати светској заједници многе проблеме, - сматра директор Пословног клуба ШОС Денис Тјурин.

- Авганистан је окружен чланицама ШОС, које имају узајамно разумевање у вези са основним изазовима и опасностима, повезаним с ситуацијом у тој земљи, као што су екстремизам, наркотрафик итд. То олакшава задатак у тражењу путева постконфликтног мировног регулисања у Авганистану. Нарочито када га наспусте снаге НАТО-а и амерички војни контингент. Реч је, пре свега, о мерама економске помоћи, о политичким консултацијама, о успостављању дијалога између кабулске владе и опозиције.

Претпоставља се да ће питање ширења ШОС размотрити шефови земаља-чланица организације у Бишкеку 13. септембра. Претходни самит је одржан лети протекле године у Пекингу.

Наталија Коваљенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА