BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Расправа у аустријском парламенту: Срби неће БХС, хоће ћирилицу

Расправа у аустријском парламенту: Срби неће БХС, хоће ћирилицу
14.07.2013. год.
Питање могућности наставе србског језика и ћирилице у аустријским школама стигло је и до парламента те државе.

 У дискусију о измјени наставе на босанско-хрватско-србском (БХС) језику у аустријским школама, предсједник групе пријатељства Аустрија-Србија и посланик Социјалдемократске партије Аустрије (СПО) Јохан Мајер упутио је министарки образовања, умјетности и културе Клаудији Шмит парламентарни упит на тему србског језика.

Он је, у свом упиту, који је поднио пред крај редовног засиједања парламента у петак, навео да је, за добру интеграцију, поред знања језика земље домаћина, важно знање сопственог матерњег језика у ријечи и писму, а код србског језика је, према оцјени лингвиста, важно учење ћирилице у оквиру наставе. Тиме, како је подвукао Мајер, се чува културни идентитет.

С тим у вези је посланик СПО затражио од Министарства одговор на питања везаних за протекле двије школске године, између осталог о броју и неопходном образовању наставника који предају србски језик.

Такође он жели да зна колико је дјеце у прошлој школској години похађало наставу на србском језику, и колико их је учило ћирилицу, у колико основних школа је протекле школске године предаван србски језик, колико сати, и да ли су учили ћирилично писмо.

Мајера је такође интересовало колико ђака је похађало србски језик у оквиру редовне наставе, и колико изван редовног наставног програма.

Одговор на парламентарни упит министарка је дужна да да, како то налаже процедура, достави најкасније до 5. септембра.

Савез Срба у Аустрији и Заједница србских клубова у Бечу појачали су своје активности на пољу увјеравања аустријских власти да је потребно да се уведе настава на србском језику за ђаке србског поријекла, умјесто досадашње наставе на вјештачком БХС језику.

Наиме, у школама широм Аустрије ђацима поријекла са простора бивше Југославије помаже се, у оквиру наставе, савладавање градива на БХС језику.

Србска удружења сматрају да Срби, пошто су, после Нијемаца, највећа страна заједница у Аустрији, треба да добију право да њихова дјеца уче србски језик.

Након пријема Хрватске у ЕУ хрватски је постао званичан језик Уније, те ће и Аустрија морати да се прилагоди томе, тако да ће засигурно у наредној школској години бити још интензивнија дискусија о настави на БХС, односно раздвајања језика са простора бивше Југославије.


  • Извор
  • Frontal.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА