BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Празник Петра и Павла у Сабору Петра и Павла

Празник Петра и Павла у Сабору Петра и Павла
14.07.2013. год.


Руска православна црква је прославила 12. јула Дан апостола Петра и Павла. Главне свечаности ове године су одржане у Санкт Петербургу. Патријарх Кирил је био на челу ових празничних светковина. Специјално поводом овог празника у северној престоници Русије, рестауриран је Петропавловски сабор- најстарији и најпознатији у Петербургу.

Темеље за дрвени храм који носи име двојице апостола, поставио је император Петар Први 310 година уназад- тачније 1703.године. Управо је тада и почела историја града. Нешто касније, 1712.године, око овог храма су почели да зидају камене зидове . Тешким радовима је руководио, у то време најуспешнији дворски архитекта- Доменико Трезини, рекао је у интервјуу за „Глас Русије“ Александар Кољакин директор Државног музеја историје:

- Петропавловски сабор- то је прво високо здање које се појавило у граду. Управо одатле је и почео да се шири и гради Санкт Петербург. Ове године се наврашава 280 година од дана када је сабор био посвећен управо двојици хришћанских апостола. Храм је и до недавно био највише здање у граду- његова висина је 122,5 метара. Сабор се налази у центру Петропавловске тврђаве и ово је најомиљеније место туриста.

Прва потпуна реконструкција храма била је обављена свега 21 годину након што је уопште почела изградња храма. Тада је у тек саграђени сабор ударио гром. Штете су биле велике. Чудом је био спашен само иконостас. Овај комплекс је био очуван и током Совјетске власти. Атеистички оријентисани бољшевици нису уништили величанствену грађевину, говори Александар Кољакин:


- Дуго је овај храм био музеј који су посећивали туристи- и инострани и домаћи. Од 2009. године епархија града Санкт Петербург је потписала уговор са музејем да се у здању могу вршити службе. Почевши од свега 10-11 богослужења годишње, данас је тај број 130 . Ситуација је јединствена због тога што врло спретно успевамо да туристима покажемо храм, а да при томе не сметамо одржавању служби.

Дуго је храм Петра и Павла био и споменик славе руског војног оруђа. Овде су током две стотине година чували војне заставе и кључеви градова, које су руске војсковође узеле од противника. Почетком 20.века ова су знамења и реликвије били супредати Ермитажу.

Милена Фаустова,


  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА