BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РС зна да заштити свој капитал

РС зна да заштити свој капитал
08.09.2008. год.

Ако РС и даље не буде задовољна својим положајем у "Електропреносу" каже премијер РС, Милорад Додик, може да уради двије ствари.

Једна је да, фаворизујући економску страну, прода своје акције, како би избјегла деградирајући положај. Друга опција јесте то да унесена права тражи назад. Повлачење из компаније посљедња је могућност.

- Још нема одговора на писмо које сам упутио партнерима из ФБиХ, у којем тражим да се тај однос дефинише. Спремни смо да заштитимо своја права односно 41 одсто капитала који имамо у "Електропреносу БиХ". Нећу дозволити да на крају пословне године закључим да РС има мање номиналног капитала него што би требало да има, свидјело се то коме или не - каже Додик, те додаје да се и овдје понавља политичка прича у којој странци у име ФБиХ врше притисак на РС.

ФОКУС: Како коменатаришете најаве о повећању стопе ПДВ-а?

ДОДИК: Иза тих најава стоји неспособност федералног система да се финансира из фискалне сфере. У РС ми то можемо. Постојећа стопа ПДВ-а задовољава пуњење буџета. Ми смо спремни да разговарамо на тему коју робу у будућности да ослободимо ПДВ-а или да уведемо диференцирану стопу. Према Дејтонском споразуму, суверенитет над фискалном сфером имају ентитети. Они прикупљају приходе и својим буџетима предвиђају колико ће новца пренијети на функционисање заједничких органа. Умјесто приче о повећању стопе ПДВ-а, желимо да разговарамо о увођењу диференциране и нулте стопе на одређене производе. Као озбиљни људи то не можемо да урадимо у овом тренутку, јер још не знамо који ће губици бити остварени по основу Споразума о стабилизацији и придруживању.

ФОКУС: Поједини економисти и опозиција сматрају да је раст просјечне плате у РС резултат великог раста плата буџетских корисника?


ДОДИК: За вријеме ове владе, просјек плата у образовању, полицији, те најнижа цијена рада повећани су за 100 одсто. То су чињенице које би економисти требало да знају, а политичарима да оставе остале приче. Али, они би да буду мало економисти, а мало политичари. Сви су политички ангажовани. На примјер, Дамир Миљевић је кандидат за градоначелника. Како онда може бити независни економиста, аналитичар? Човјек сједи у ко зна колико надзорних одбора. Подсјећам, у мом експозеу наведено је да ћемо оспособити компанију која ће имати два авиона. Да нисмо то урадили, ти исти економисти би нас питали зашто их нисмо купили, кад смо обећали. Наша процјена била је сљедећа: добили смо ССП, за годину дана најкасније неће нам требати визе, људи ће имати додатну могућност да путују и требало би им омогућити да брзо стижу до жељених дестинација. С друге стране, не можемо довести неку велику авио-компанију да саобраћа на релацији од Бање Луке ка европским градовима, ако ми не покажемо да има за то основа.

ФОКУС: Какви су показатељи за линију Бања Лука - Салзбург?

ДОДИК: И она је покренута из наведених разлога, али се дигла фрка због суфинасирања. Све велике државне компаније су субвенционисане од државе, па нису одустале од авио-саобраћаја. Само је за квазитеоретичаре спорно оно што се ради у РС. Српска има свој аеродром, има намјеру да прави још један у Требињу, и треба јој авио-превоз. Имамо много проблема с великим инвеститорима које питамо да дођу у Бању Луку. Када им кажемо да су Београд, Загреб или Сарајево најближи аеродроми према којима постоје линије, али су удаљени два и по или три сата вожње аутом до Бање Луке, одмах дижу руке. Али, немам намјеру да много полемишем са особом попут бившег министра финасија. Предсједник је Управног и Надзорног одбора у предузећу "Трудбеник" из Добоја, у којем су елиминисана сва права радника, и онда она држи причу о поштењу и моралу. Или, зашто Дамир Миљевић није провео фер приватизацију? У његово вријеме десила се баш та рекеташка приватизација, за коју је Влада, у којој је био савјетник, написала извјештај да је 11 лица учествовало на 700 приватизација. Зар му то није било сумњиво?

ФОКУС: Како заштитити имовину РС у иностранству?


ДОДИК: Веома тешко. Све ове године смо потрошили, али та имовина остала је незаштићена. Владе у иностранству, прије свега у Хрватској гдје је та имовина огромна, не прихватају да се она враћа, по закону, Влади РС. Ми смо, у жељи да ријешимо то питање, формирали стручну групу која би требало дати одговор на питање шта да урадимо у оваквим околностима. Очигледно да органи власти Хрватске неће дозволити упис те имовине на правог валсника. Да ли је можда вријеме да се та имовина стави на продају, али под условом да евентуални купци регулишу своје односе с хрватским властима? Циљ нам је да придобијемо колико-толико новца да би га могли употријебити за властити развој. Питање је шта ако ово буде трајало десет година и људи ту имовину у међувремену узурпирају или успију отуђити, поред судова, онаквих какви јесу. Не могу да вјерујем да постоје људи у судовима РС који само сједе и немају нимало порива да заштите интересе Српске. Ми не можемо добити ни право на трфику у Хрватској, којој се имовина код нас враћа без проблема. Хрватска не враћа ни станове људима који су тамо живјели, па како онда да врати имовину Републике Српске. 



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА