BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

КИНЕЗИ ПОЗЛАЋУЈУ ЈУАН

КИНЕЗИ ПОЗЛАЋУЈУ  ЈУАН
09.07.2013. год.
Кинески јуан би се ускоро могао „ позлатити „. Власти Поднебесне империје озбиљно се носе мишљу да своју национану валуту одвоје од долара опредељујући се у корист драгоценог метала. Скептичан однос руских ескперата према идеји позлаћивања јуана

Експерти  руског дневног листа „Руска газета „( Российская газета , РГ) који се иначе према идеји позлаћивања јена  односе  скептички, разматрају најпре  како би се евентуално увођење златног јуана  одразило на валутну  и привредну  стабилност  Русије.

Аналитичари овог утицајног провладиног  руског листа   на самом почетку истичу, да , уколико би се Кина и вратила златном стандарду ,то не би на руску економију  имало скоро никаквог утицаја.

Русији је неопходна реиндустријализација

„За Русију  уопште наступа нова економска ера кад је неоходно  усредсредити напоре на унутрашњи развој, а не да се јури за  спољном коњуктуром, која ће се ,то је сасвим сигурно, у најскорије време погоршати“, сматра Александр Абрамов,  професор катедре за тржиште  фондова и инвестиција на Научно истраживачком универзитету „ Висока школа економије “  у Москви.

  Као један од приоритета  таквог унутрашњег развоја овај експерт РГ  наводи реиндустријализацију Русије.

„Ми имамо огромну масу потрошача,па је отуда неохпдно уводити замену увозних  продуката  нудећи купцима веће количине  робе произведене у Русији“, сматра професор Абрамов.

 По његовим речима, треба почети са производима лаке индустрије,пољопривреде,машиноградње, нафтнохемијским продуктима.

Морамо шити своје фармерке

„Крајње је време  више да почнемо шити  своје џинси.Ми имамо успешне  примере таквих  предузећа која шију одећу по ценама нижим од кинеских“, тврди експерт РГ.

По његовом мишљењу ,ако сада почне реиндустријализација, онда  се њен ефекат  може очекивати кроз пет  година.

Кинези се одавно спремају за прелазак на златни сзандард

Основу за могући прелазак на златни  стандард јуана Кинези су почели да припремају раније повећавајући своје златне  резерве.Сада је Кина други  светски купац злата-после Индије.

Кинези су последњих година знатно повећали  производњу драгоценог  метала  и из сосптвених нлазишта.

Вредност националних валута с трговачким партнерима би се обрачунавала у златном еквиваленту

По тој идеји која  прати логични корак кинеских  власти  ,  вредност националних валута  с трговачким партнерима  би се обрачунавао у златном еквиваленту.

А тек након тога може се размишљати и о увођењу златног јуана као кинеске званичне валуте у финансијским трансакцијама и промету према иностранству.

Хегеомонију златног стандарда свет је ( за свагда ?) напустио још 1944. године

На путу реализације  овае замисли, испречило се једно, засад бар, несваладиво „али „: хегемонију система „златног стандарда „ свет је напустио још 1944. на Бретон-Вудској конференцији. И по мишљењу експерата РГ  за 180 степени је тада пеокренут  валутни систем тако да не даје ниједан  плус у корист остврења ове кинеске замисли, чија је економија , узгред буди речено,у последње време,  почела да клеца.

„Кинеска валутна позлата“, опет

Већ помињани екперт  Алекндр Абрамов , наставља за руски лист да развија своју мисао на тему „кинске валутне позлате „.
„Пођимо од тога да су златне  резерве у свету ограничене.

С друге стране, мора се призанти да је  кинеској валути заиста уместо долара  потребан други оријентир.И то пре свега да би се превазишла сувишна стабилност курса јуана , која у сваком случају само штети развоју кинеске економије“, категоричан је професор Абрамов и прецизира:
„Та стабилност  траје већ двадесет година, па чак и ниски процентни показатељи унутра земље не делују уверљиво , особото на плану привлачеља страних инвестиција.

Отуда  би било какве  очекивања  да  би јуан ускоро могао постати реални конкуремнт долару без  икаквог упоришта у стварности ,јер то није  питање које би се могло решити у ближој перспективи, него, напротив , треба да протекну деценије и деценије да би се јуан „доларизовао „ по свој вредности и свтском значају,“категоричан је професор Абрамов.

Злато појефтињује и јуан би могао ослабити ако се „позлати „

 Један други експерт,Алексеј Вејдјев, директор Центра за  структурна истраживања Института еконмске политике „Гајдар“, сматра да се одлука Пекинга за повтратак златном сатндадру може објансити и односима Кине према САД.

„Везивање јуана за драгоцени метал  у перспективи може ослабити кинеску валуту, имајући у виду да злато у послење време појефтињује.

А то пртактично значи да  Пекинг потеже још један аргумент у спору са САД,у корист тога да јуан није потеебно дирати.

Американцима је опет потребно да  јуан јача, а не да слаби“, коментарише  овај експерт РГ.




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице

Посета има за циљ да пошаље јасну поруку о важности кинеско-руских односа


Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА