BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јасан циљ - земља без корупције и криминала

Јасан циљ - земља без корупције и криминала
05.07.2013. год.
Влада Србије је исказала пуну одлучност у борби против корупције и организованог криминала, рекао вицепремијер Александар Вучић и истакао да постоји нулта толеранција, политичка воља и јасан политички циљ - земља без корупције и криминала.

Први потпредседник Владе и координатор за борбу против корупције Александар Вучић изјавио је да је Влада Србије исказала пуну одлучност у борби против корупције и организованог криминала, да постоји нулта толеранција, политичка воља и јасан политички циљ - земља без корупције и криминала. Вучић је на састанку одбора спољних послова парламената Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Хрватске, истакао да је регионална сарадња обавештајних служби, полиција и тужилаштава подигнута на виши ниво, и да таква сарадња јача сваку од земаља региона и читав регион гура напред.

"Регион више није сигурно место за припаднике организованог криминала", оценио је вицепремијер.

Први потпредседник Владе је, у оквиру представљања Стратегије за борбу против корупције, нагласио да се у борби против корупције у Србији примењује нулта толеранција и неселективност и да је неопходно да у тој борби учествују све безбедносне институције, јер без њихове сарадње и координиране акције није могуће постићи резултат.

"Ми смо сада донели Националну стратегију, поставили смо веома високе стандарде и надам се да ћемо имати снаге да то што смо поставили у Стратегији и испунимо", напоменуо је Вучић.

Вучић је као један од приоритета истакао решавање 24 спорне приватизације и нагласио да је то како би грађани Србије јасно видели да у Србији постоји правда, да се не исплати пљачкање државе и да се за то кад-тад одговара.

Наводећи податке о броју кривичних пријава, укупне штете начињене држави, имовинске користи стечене криминалом, Вучић је истакао и да је добро што 75 одсто грађана мисли да је земља кренула у озбиљну борбу против корупције.

Вучић је навео да су постојале примедбе да је борба селективна и да се то дешава кад год се дође до некога ко је члан политичке странке, али да се показало да су истраге покренуте и против људи из партија на власти, наводећи као пример "Галенику" и друге предмете.

Стефановић: Борба против корупције дуг пут

Председник Скупштине Небојша Стефановић рекао је да је задовољан свиме што је у последњих годину дана урађено на пољу борбе против корупције у Србији, али и поручио да још пуно треба урадити како би се недавно донета Стратегија за борбу пртив корупције у потпуности спровела.

Стефановић је, на састанку председника и чланова одбора за спољне послове Србије, Хрватске, Црне Горе и БиХ у Скупштини Србије, навео да су реформа правосуђа и владавина права значајна поглавља у процесу хармонизације домаћег законодавства са ЕУ, које Србија започиње.

Према његовим речима, корупција нагриза не само економску, већ и моралну супстанцу друштва, а широко распрострањена корупција уништава тржишну економију, утиче на смањење бруто домаћег производа, повећава трошкове функционисања државе, обесхрабрује инвеститоре, доводи до сиромаштва грађана и угрожава демократске принципе.

"Наш посао је да едукујемо и подигнемо свест да је сваки грађанин битан у тој борби, истовремено спроводећи нашу основну функцију", рекао је Стефановић.

Председник Одобра за спољне послове Скупштина Србије Милош Алигрудић рекао је да је сарадња четири одбора успешна и да су иницијативе тог типа веома значајне, да доприносе бољој комуникацији и разумевању и отварају прилику да парламентарци дискутују о отвореним питањима и модалитетима за њихово решавање.

Председник Одбора хрватског Сабора за правосуђе Јосип Крегар рекао је да искуство Хрватске показује да је за борбу против корупције потребно много више од доношења стратегије, односно да је потребно променити читав систем и навике код људи.

Како је навео, постоје разне ствари по којима можете мерити успешност у борби против корупције. "Успех је ако успемо да смањимо штетна трошења, подигнемо ниво политичке одговорности и опште одговорности у друштву", рекао је Крегар.

И његов колега, саборски посланик Милорад Пуповац, сматра да је у борби против корупције потребно повећати одговорност у раду државних институција и заштити буџета државе. "Нема већег степена одговорности према држави и националног патриотизма него што је заштита буџета државе", истакао је Пуповац.

Посланик црногорског парламента Василије Лалошевић нагласио је да су у борби против корупције важни политичка воља и ефикасно правосуђе, док је посланица Одбора за спољне послове парламента БиХ Милица Марковић рекла да добар део одговорности у тој области у БиХ припада ентитетима.

Министар правде Србије Никола Селаковић рекао је да је један од највећих проблема Србије у борби против корупције неефикасно и споро правосуђе. 

 


  • Извор
  • РТС


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара



Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник

САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков


Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА