BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Примаков: "Сједињене Државе објавиле ултиматум египатској војсци"

Примаков:
04.07.2013. год.


Јевгениј Примаков, бивши премијер, министар иностраних послова Руске Федерације у периоду 1996-1999. и стручњак за Блиски исток, дао је ексклузивни интервју за "Глас Русије".

- Не делим раширено уверење да су на почетку "арапског пролећа" влада САД и други западни званичници били одушевљени њим . Чињеница је да је "Арапско пролеће" довело до обарања једног броја ауторитарних режима подржаних од стране САД и њених савезника. Али, као резултат "арапског пролећа", ситуација је почела да се мења.

То се најјасније види у Египту, где се власт нашла у рукама организације "Муслиманско братство". Ова организација није била иницијатор револуционарних промена у земљи. Али, као најорганизованија снага, управо је "Братство" искористило победу над свргнутим режимом.

Дошавши на власт, нови египатски председник Мурси почео је да клизи у правцу изласка из секуларног облика државног уређења. То клизање је било праћено претераним ширењем функција председника и одразило се на погоршање економске ситуације.

Шта говори огромно незадовољство Египћана, које је довело до оставке председника? То што већина Египћана исповеда Ислам не значи да они и подржавају исламизацију државе.

Према извештајима медија, САД покушавају да контролишу кризу, али су скоро цело своје деловање фокусирали само на једну страну - војску. Њој су Американци запретили да ће у случају војног удара зауставити финансијску помоћ - 1,3 милијарде долара на годишњем нивоу.

Претње су упућене у тренутку када је војска објавила да неће ратовати против народа и да тражи мирни излаз из ситуације. Американци су упутили ултиматум египатској војсци у тренутку када многи сматрају да је војска - једина сила која може да спречи крвопролиће.

Познато је да су САД имале контакте са "Муслиманским братством" – о томе је говорила још бивша државна секретарка Хилари Клинтон. Поставља се питање: Да ли је тренутна позиција САД окренута ка томе да подржи демократске тежње Египћана, чији одраз представљају масовни протести против "Муслиманског братства"? Мислим да не. 



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Наивно је мислити да Кијев може да поврати од Русије све територије на које тврди да су своје, тврди чешки председник Петр Павел

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА