BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Женева-2: гласине, провокације и стварне активности

Женева-2: гласине, провокације и стварне активности
29.06.2013. год.


Руски МСП је демантовало информације о могућем затварању амбасаде и базе за техничку подршку бродова у Сирији. Сергеј Лавров је оваква саопштења назвао гласинама и провокацијом.

На конференцији за новинаре у петак (28. јуна) руски министар је такође говорио о заједничким напорима с САД за регулисање кризе у Сирији. Позитивне резултате ометају спољашњи играчи, истакао је Лавров. Ова и друга „питања која се постављају“ планира да размотри с америчким колегом већ следеће недеље, у току преговора на маргинама министарског савета АСЕН у Брунеју.

„Сиријско питање“ је, као што је и очекивано, било главна тема на конференцији за штампу у руском МСП у петак. У ситуацији кад су се појавила саопштења о евентуалном затварању руске амбасаде у Дамаску и базе у Тартусу није било постављено чак ни једно питање о Едварду Сноудону. Информације о „одласку Русије из Сирије“ је почетком недеље објавио британски Guardian. Издање је навело и тачан датум затварања дипломатске мисије – 1. јул. Шеф руске дипломатије је изјавио да су све то гласине – дипломате, као и запослени у бази у Тартусу и даље раде у редовном режиму:

- Све су то гласине из области шпекулација и провокација које очигледно имају за циљ да у јавном мњењу прошире терен за прихватање напора за смену режима. Наша амбасада ради у уобичајеном режиму обављајући функције дипломатске мисије, али наравно, у врло опасним условима.Такође функционише и база за материјалну и техничку подршку руске флоте у Тартусу. Нема говора о евакуацији базе, као ни њеног персонала. Одржавање базе већ одавно обвавља искључиво цивилни персонал који чини све да она функционише.

Друга горућа „сиријска тема“ јесте испорука оружја опозицији. Између осталог – и информације о намери САД да почну са слањем наоружања с транзитом преко Јордана. Саопштења су се појавила недељу дана после значајног самита „Велике осморке“ и уочи преговора Лаврова и Керија. Руски министар је изјавио да би евентуална испорука наоружања сиријској опозицији нарушила концепцију сазивања нове Женевске конференције:

- Кад смо покренули заједничку руско-америчку иницијативу истакли смо да учествовање и владе и опозиције на конференцији треба да се одржава без прелиминарних услова. Опозиционари које подржавају Запад и неке земље у региону изјавили су да неће отићи у Женеву док не успоставе војну равнотежу на сцени дејстава. Имајући ово у виду активност у правцу снабдевања опозиције оружјем значи само да овај прелиминарни услов подржавају и Запад и друге земље. Питања која се постављају у вези с позицијом САД обавезно ћу разматрати с Џоном Керијем на самом почетку идуће недеље.

Није искључено ни да ће Лавров и Кери размотрити и друго незгодно питање – испоруке оружја сиријским борцима која се већ врши из Либије. Овакав „шверц“ – како преносе медији – се из Европе преко Персијског залива одвија већ прилично давно. И овакви случајеви кршења ембрга треба да буду истражени у оквиру УН, истакао је руски министар.

Све ове изјаве Лавров је дао на заједничкој конференцији с мароканским колегом – Сад Едином Ел Отоманијем. Оба министра су оцењујући ситуацију у Сирији истакла: Москва и Рабат се залажу за мирно регулисање у земљи, без спољашњег мешања. Шеф мароканске дипломатије је притом изјавио: „Ако се Русија и САД договоре то ће се позитивно одразити на ситуацију у Сирији.“ Сергеј Лавров је у одговор истакао да би, кад би све зависило само од овог фактора, резултат био постигнут. Али нажалост, на ситуацију утичу и „многи други играчи“, чије намере се можда уопште не подударају са заједничким плановима Вашингтона и Москве.

Полина Черница,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА