BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

СТО ДЕСЕТ ГОДИНА ОД РОЂЕЊА ЏОРЏА ОРВЕЛА

 СТО ДЕСЕТ ГОДИНА ОД РОЂЕЊА ЏОРЏА ОРВЕЛА
25.06.2013. год.
На даншњи дан, пре 110 гоидна,25.јуна 1903.г. у Бебгалу,Индији   , где је тада његов отац  служио у британској колонијалној  администрацији   у сектору  Опијумнног  департемента (и тога је било),  рођен је као Ерик Артур Блер,(Еric Arthur Blair) кога ће ће свет упознати под псеудонимом Џорџ Орвел  (Georg Orwell), аутор романа антипутопије „1984.“  који је  и пола века после његове смрти на свим светским рејтинзима на трећем месту бестселера  –после Библије и дела Карла Маркса.
Популарност  везана са тематском  актуленошћу његових  дела  последњих недеља је још више порасла  и  нагло скочила у САД , што се доводи у везу с државним програмом праћења, посматрања и прилушкивања грађана.
 
Иначе ,управо Орвел је први  употребио термин „хладни рат „.

Године 1917. добија стипендију и похађа колеџ Итон.Након  завршеног колеџа, Орвел је служио пет година у колонијалној полицији у Бурми, да би затим прешао у Европу  где се  бавио случајним  пословима  и почео да пише . Из  тог периода је његов роман „ Нико и ништа у Паризу и Лондону „  (Down and out in Paris and London, 1929.)
 
Псеудонимом Џорџ  Орвел први пут је почео да се потписјује 1935.

Био је добровољац у Шпанском грађанском рату 1930.-их , а током Другог светксог рата водио је на Бибисију  антифашистичке емисије.

Умро је 21. јануара 1950. г. од туберкулозе.

Бегунац из  табора победника  

Оревла је његов пријатељ Ричард Рис  назвао бегунцем из табора победника.Могао га  је слободно назвати и „пребегом „, јер такви су се у ХХ веку бројали на милионе.
Али, шала је у томе што су гомиле демократа и фашиста,либерала и комуниста , биле увек спремне да пребегну и да се прикључе победницима.

А к побеђенима је прелазио увек само појединац као што је у овом случају био Орвел.
Можда  управо зато  његове књиге („1984.“, „Животињска фарма „,Animal Farm, 1944)  и након пола века после ауторове смрти не силазе са врха светскеих бестселера,- учврстиле  су  се на трећој позицији после Библије и дела  Карла Маркса.
Библија, Маркс, Орвелове књиге – у таквом поретку човечанство бира шта да чита већ пола века

Библија, Маркс, Орвел- у таквом поретку  човечанство  већ пола века бира  шта најре треба прочитати.Рејтинг је  Бог савременог света ! 

Али зашто баш Орвел? Ни Солжењицин,ни Чехов с Толстојем, па чак ни Орвелов  пријатељ Артур Кестлер, чак ни пророк века Херберт Велс, (Herbert George Wells, 1866-1946)који је једном изгубивши у  спору вођеном  дописивањем о будућој свеопштој срећи ,  у својој беспомоћности,  не могавши да нађе  ништа лепше , написао  Орвелу  :“Ви сте г...!“ Тачка.Последњи аргумент интелектуалца!.. Знамо, знамо...  

Можда се они нису уопште ни спорили о срећи.Али о „срећи“ је Орвел заиста размишљао .Можда би се чак могло рећи без бојазни да ће нас „убити прејака реч“: И „Животињска фарма „(Animal  Farm 1944), и најстравичније пророчанство ХХ века ,„1984“, су дела о срећи !О друштевној Једнакости међу људима и свеопштој Праведности. Али ако се  почне „реално“ говорити о срећи, упутно би можда било позвати се на Орвелове речи :“Осећање среће је својтвено само оним људима који не сматрају да срећа треба да их прати целог живота.“

Орвелово име –идеја водиља за мислеће људе 

Велики писац Орвел је одавно постао као парола за мислеће људе широм света.У његовој домовини, Великој Британији,изадли су му сабрана дела у 20 томова  у која су ушла 5 романа, сатирична бајка, зборник стихова као и 4 тома критике  и публицистике.Дела су му преведена на 60 језикам екрнаизована, ушла у школске  програме.

Све то потврђује да је Орвел и официјелно признат као великан  светске књижевности.
Али писати о њему је тешко.Молио је пријатеље да му  не пишу  биографију.
А данашњи писци су спремни чак и да се посвете  ради“пиара „!
 
Орвел-личност која у свему сија  

На срећу, пријатељи га нису послушали  и појавиле су се две књиге о њему.Једна је   већ поменута  „Бегунац  из табора победника“ Ричарда Риса, а другу под називом „Кристални дух „ је написао проефсор  Крик , политиколог.

Кад се појавио Криков животопис великог писца , Дејли Тлеграф  (Daily Telegraph) je  о Орвелу написао:“То је такав аутор, личност која у свему сија „
 
Ако сија , значи ло то да је Орвел у том случају светац?

„Светац „ је морао да умре још у Шпанији

„Светац „ је морао да умре још у Шпанији.Метак му је пробио врат у пет  ујурту.То се догодило  на положају код Веска, седам месеци након  што је он започео свој лични рат против Франка.Већ је био зарадио чин наредника и под њговом командом  било је 30 бораца шпанске републиканске армије. Дању су боравили у рововима заштићени џаковима песка, припремали оброке на разређеној ватри , а по ноћи су вршили препаде и заробљавали  фашисте.

Цео наш живот је избор

Орвел је сматрао да је сав живот човеков –избор. И по томе се управљао и све је  прихватао по тој максими.

Последњи анонимни  запис  у тајном Орвеловом  досије  специјалне службе   која му је одавно била за вратом ,гласио је : „ 21. јануара 1950., тачно шест месеци након издања његовог романа  „1984.“ писац  је умро од туберкулозе.“
У Енглеској је већ штампано и друго издање у тиражу од 50. 000 примерака,у САД-укупно 360 хиљада егземплара.
 
Свет је  тих јануарских дана 1950.   схватао  кога  губи: из САД су упућиване  аионске пошиљке у то време недоступних антибиотика,у Швајцарској су му пријатељи обезебедили место у санаторијуму.

А један од најближих његових пријатеља ,онај који га  је назвао „бегунцем из лагера  победника „, Ричард Рис, није успео да се с њим опрости:“Био сам на једном књижевном саветовању, кад одјеном неко уђе и викну „Умро је Орвел !' У ћутању којем сам се предао, сећам се, одједном се родила мисао:одсад ће овај добри и гневни  човек постати један од владајућих митова ХХ века „.

„О није био као ми“, написао је Кестлер.“Умео  је да види очигледно, не бојећи се да говри о ономе шта је видео, и за разлику од већине политиколога и  социолога он је то могао исказати на одличном енгелском језику.“

Је ли потребно осмислити Орвела до дна ?
Можемо ли данас, кад обележавамо (или би  бар требало да обележимо)110.годишњицу Орвеловог  рођења у светлу  ових 63 године после смрти великог писца , поставти питање : да ли је данас потребно осмислити до дна аутора романа „1984.“?
Је ли уопште данашњи свет спреман на такав интелектуални и морални подвиг ? 
Или то треба одложити све дотле док  се  друштво  не убеди да је неопходно тражити неку другу алтернативу. Пошто  ова алтернатива коју  данас предлаже идејна авангарда   тог друштва , алтернатива тоталитаризму,такође није хуманистичка и не нуди обичном човеку оно што би он желео.
 
Јесмо ли као друштво дорасли  да можемо допрети до дубине разумевања  Орвеловог дела?

Овај оглед о јубилеју великог и стравичног  пророка ХХ века, могли бисмо завршити главним питањем:“Јесмо ли ми као друштво новог светског поретка дорасли да можемо допрети до дубине разумевања Орвела? И то након што смо окусили све те  „алтернативе „ које нам се нуде у замену тоталитаризму , које су  данас у оптицају ? 
Разумемо ли сасвим о чеми то брбља наша садашања авангарда, „креатвна класа „ која је упсотавила обалске страже  по свим лукама новог светског поретка да се „општа срећа“ не прелије и тамо где није „зацртано“, код оних који је још нису заслужили?
 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА