BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ПМЕФ-2013: Русија спрема скок у области инфраструктуре

22.06.2013. год.


Петербуршки економски форум није само простор за дискусије, већ и за склапање послова. Већ је потписан низ великих уговора у сфери саобраћаја и енергетике. Неке од њих, на пример, споразум о испоруци нафте Кини, стручњаци су назвали уговорима без преседана.

ПМЕФ је на почетку замишљен управо као стручно-пословни простор. Односно, као место где ће дискусије о економској политици бити спојене с преговорима и закључивањем послова између компанија. Износи склопљених уговора расту из године у годину. На прошлом форуму су потписана 84 споразума на износ од преко 360 милијарди рубаља (око 12 милијарди долара). После првог дана овогодишњег форума стручњаци су говорили о износу који премашује два трилиона рубаља. Први дан ПМЕФ је донео праву сензацију: руски Роснефт и кинески CNPC су припремили уговор који предвиђа да се КНР испоручи на стотине милиона тона нафте. Овај споразум је данас потписан. О његовим детаљима говорио је руски председник Владимир Путин:

- По њему је предвиђена испорука нафте у току 25 година у обиму до 46 милиона тона годишње. Процењени износ уговора по текућим тржишним параметрима је апсолутно без преседана – 27 милијарди долара.

Осим тога, највећа руска нафтна компанија је потписала низ мањих споразума, на пример, с италијанским Eni и норвешким Statoil, о развоју стратешких договора који су постигнути овог пролећа о освајању копна испод воде. Још један споразум о сарадњи у области развоја и испоруке енергетске опреме Роснефт је закључио с америчком корпорацијом General Electric.

А НОВАТЕК се договорио са Совкомфлотом и Вњешекономбанком о изградњи два возила за гас капацитета од преко 170 хиљада кубика.

Посебно место на форуму додељено је транспортно-логистичким пројектима. Како је истакао Руководилац РЖ Владимир Јакуњин, то је најважнији фактор диверзификације и повећања конкурентности руске економије.

- Имамо огромну земљу која се простире у ширину. С ове тачке гледишта напредан развој инфраструктуре представља одређујући елемент у развоју економије. Инвестиције у инфраструктуру не воде ка било каквом експлозивном порасту инфлације. Безусловно, треба да тежимо ка томе да наши програми буду реално дугорочни.

Управо о таквим дугорочним програмима је у свом излагању говорио Владимир Путин. Њихов циљ је стварање саобраћајне инфраструктуре која ће у потпуности одговарати напредним азијским тржиштима и спојити их с тржиштима развијених земаља. Грандиозни пројекат укључује како изградњу нових објеката, на пример, железничког моста преко Амура – споразум о овоме је потписан на маргинама Форума с кинеским партнерима, тако и реконструкцију постојећих. О плановима за реконструкцију једне од најстаријих магистрала у Евроазији говорио је Владимир Путин:

- Намеравамо да кардинално модернизујемо Транссибирску магистралу, да проширимо њене капацитете. Транссиб је једна од најдужих пруга на свету – скоро 10 хиљада километара. Директан железнички пут кроз Евроазију постаће кључна артерија између Европе и Азијско-Тихоокеанског региона.

Реконструкција магистрале даће додатни импулс развоју руског Далеког истока. Најављен је саобраћајни пројекат у оквиру Царинског савеза. Русија, Казахстан и Белорусија оснивају уједињену саобраћајну логистичку компанију. Споразум су потписали директор РЖ Владимир Јакуњин, руководилац Националне железничке компаније Казахстана – Аскар Мамин и начелник Белоруске железнице Владимир Морозов. Инвестиције у композиције возова, контејнере, терминале и другу саобраћајну инфраструктуру до 2020. године ће достићи 6 милијарди долара. Укупна размена робе уједињене компаније до 2020. године ће достићи 4,2 милиона тона.

Влад Гринкевич,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА