BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Земље БРИКС расту брже од осталих

15.06.2013. год.


Земље у развоју, укључујући и чланице БРИКС остају локомотиве светске економије – о томе се говори у реферату Светске банке „Глобалне економске перспективе“. Стручњаци истичу да економије БРИКС „одрастају“ и да се за њих ближи тренутак истине кад ће од оних „у развоју“, постати „развијене“.

Темпо економског раста у Русији ће ове године бити виши него просечан светски прогнозира Светска банка (2,3% у односу на 2,2%). У наредне две године руски БДП ће расти још брже. Уосталом, добру динамику ће у најскорије време показати и друге земље у развоју, пре свега из групе БРИКС. Овај блок по мишљењу стручњака од 2008. године „вуче“ нагоре светску економију, док развијене државе као што су САД, Јапан и земље Европске уније практично немају чиме да се похвале. Амерички БДП ове године ће бити једва мало нижи од светског. Јапан ће показати раст од највише 1,5% годишње. А у зони евра Светска банка прогнозира пад већи од пола процента. Владимир Рожанковски, директор аналитичког департмана инвестиционе групе „Норд-Капитал“ овако оцењује перспективу „класичних“ економија:

- Класичне економије су прилично озбиљно успорене, пре свега економија еврозоне. Главни разлог је прејако „стезање каишева“. „Класичне“ економије немају одакле да очекују раст – нема драјвера или неке нове индустрије, новог правца у економији који би дао наду у то да ће у наредних три-пет година поново почети да расту макар темпом од 3,5%.

Ипак, државе БРИКС такође имају много проблема. За вратом им дишу земље у развоју „новог таласа“ – Индонезија и Вијетнам. Добре перспективе, по речима професора Више економске школе Александра Абрамова, имају и афричке државе. Овде постоји исти скуп чињеница који је својевремено омогућио скок Кини и Индији. Како истиче Абрамов, БРИКС данас имају предност како у односу развијене, тако и у односу на друге земље у развоју:

- То је пре свега стабилно финансијско стање у већини земаља БРИКС. Оне имају значајне финансијске ресурсе акумулиране од почетка 2000-их година. То је добра сировинска база, постојање јефтиних радних ресурса. Чини ми се да ће земље БРИКС безусловно расти брже од развијених земљама и одржаваће темпо раста глобалне економије.

Стручњаци Светске банке истичу да за даљи економски раст земље у развоју, укључујући и оне групе БРИКС треба да траже нове стимулансе. Између осталог, да активно инвестирају у инфраструктуру. Садашњи модели раста актуелних локомотива економије се постепено исцрпљују, кажу стручњаци. Економије Кине, Индије и Русије су оријентисане на извоз, пре свега у европске земље и САД. Међутим, ликвидна потражња у Старом и Новом свету опада, а то значи да је тешко да ће расти извозни тренд. Зато за земље БРИКС наступа тренутак истине, сматра Владимир Рожанковски:

- У наредне три године ће се веома разликовати тржишта у развоју. Она ће се поделити на оне који су у стању да стимулишу унутрашњу потражњу и оне који нису у стању да стимулишу унутрашњу потражњу. Код прве категорије раст ће бити 5-5,5 процената годишње. Код других – раст ће бити у најбољем случају 1,5 одсто.

Главна тачка према којој земље БРИКС по мишљењу многих стручњака треба да уложе напоре јесте стимулисање унутрашње потражње захваљујући повећању продуктивности, личних доходака и изједначавању прихода.

Влад Гринкевич,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА