BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Међународна заједница не намерава да допусти понављање преседана Северне Кореје

Међународна заједница не намерава да допусти понављање преседана Северне Кореје
13.06.2013. год.


22. земље игноришу ратификацију додатног протокола МАГАТЕ. То може да сведочи не само о њиховим нуклеарним амбицијама, већ и о радовима на производњи нуклеарног оружја који се воде.

О томе које су то земље и о руској процени ситуације око нуклеарних програма Ирана и Северне Кореје говорио је за Глас Русије стални предствник Руске Федерације у међународним организацијама у Бечу Владимир Воронков.

- Додатни протокол се не примењује у 57 земаља које су потписале такозвани споразум о гаранцијама. У складу са сатутом, МАГАТЕ као агенција треба да осигурава да цивилни нуклеарни програми не прелазе на војне циљеве. То се реализује путем примене такозваних гаранција на основу споразума о гаранцијама који ненуклеарне државе склапају са МАГАТЕ.

У скупу докумената агенције постоји и додатни протокол уз споразум о гранцијама. Он даје могућност МАГАТЕ да гарантује да нуклеарни материјал неће прећи у непријављене сврхе, омогућава да се веродостојно потврди одуство непријављене нуклеарне делатности на територији земље која склапа додатни протокол. Ипак овај инструмент има искључиво добровољни карактер, и држава има право сама да решава да ли да потписује додатни протокол или не. Реч је не о обавези, већ о добровољном усвајању одређених захтева.

Додатни протокол се не примењује не само у Ирану и Северној Кореји, већ и у таквим земљама као што су Саудијска Арабија, Египат, Аргентина, Бразил, Катар. Али у свим тим државама примењују се гаранције МАГАТЕ и агенција потврђује да се пријављени материјал тамо где он постоји не користи у друге сврхе. То је принципијелни моменат.

Ако земља не учествује у додатном протоколу, то не значи да она крши Споразум о нераспростирању нуклеарног наоружања. Једноставно са сваком таквом земљом по питањима примене додатних мера треба се договарати посебно.

Што се тиче Ирана, РФ полази од тога да изјава руководиоца ове земље о томе да нема планова производње нуклеарног наоружања одговара реалности.

- Ипак према Ирану постоји низ питања, и МАГАТЕ тежи да их појасни. Ту тежњу МАГАТЕ подржавамо. Иран треба да одговори на питања која изазивају у међународној заједници одређену недоумицу. Мислим да на том путу предстоји да се уради много, али процес тече, при томе у позитивном правцу.

Још пре 45 година било је јасно да распростирање нуклеарног наоружања може да доведе читав свет на ивицу егзистенције.

- Као прво, расте ризик примене нукларног оружја. Као друго, ни једна држва у таквим условима не може да се осећа безбедно. Колосална средства ће се улагати у програм стварања средстава за одвраћање, што ће се директно одразити на благостање обичних грађана. Већ да не говорим о томе да ако нуклеарно оружје буде примењено, ми слабо можемо да замислимо какве ће бити поседице, кави губици за становништво.

Основна гаранција нераспростирања нуклеарног наоружања јесте Споразум о нераспростирању нуклеарног наоружања и формиран у оквиру њега систем контроле поштовања обавеза од стране држава.

Постоји пример Северне Кореје који је показао да земља може да се користи свим привилегијама чланства у Споразуму што се тиче развоја цивилног нуклеарног програма, а затим да изађе из споразума и да прекине примену гаранција МАГАТЕ, пребацивши нагомилани материјал у војне сврхе.

- То не треба да буде. Мислим да је управо то оно слабо место које захтева повећању пажњу држава нуклеарне петорке и свих осталих држава потписница Споразума. Неопходно је предузети такве мере које би максимално отежале или чиниле немогућим иступање држава из Споразума и јасно показале да међународна заједница не намерава да дозволи понављање преседана Северне Кореје.

Наталија Смирнова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА