BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ШЕКУЛАРЦИ СУ СТАРО СРПСКО ПЛЕМЕ

ШЕКУЛАРЦИ СУ СТАРО СРПСКО ПЛЕМЕ
09.06.2013. год.

 

Горан Киковић, главни и одговорни уредник ''Глас Холмије'', у разговору са Драганом Бракочевићем, предсједником Извршног одбора Завичајног Удружења ''Шекулар'' у Београду.
Драган Бракочевић, предсједник Извршног одбора
Завичајног Удружења ''Шекулар'' у Београду
Драган Бракочевић је рођен 1.јануара 1950.године у Шекулару,од оца Голуба и мајке Данице,дјевојачко Лабудовић.Седам разреда основне школе завршио је у родном мјесту,а осми разред и гимназију завршио у Београду гдје се са породицом настанио.Филозофски факултет-група за Историју умјетности и постдипломске студије завршио је такође у Београду.Након дипломирања радио је као професор у Средњошколском центру ПТТ три године,а потом у Новинској кући „Борба“,“Економска политика“и Компанији „Новости“ 22.године.Задњих десет година ради у сопственој фирми „Кон-Брак“.Све што је постигао и изградио се као личност највише дугује својим родитељима и васпитању које је од њих добио понајприје у детињству које је проживио у „ломном Шекулару“ и на поштовању традиционалних вриједности сопственог народа. Био је и члан КУД „Лола“,,“Ђока Павловић“ и хора ''Браћа Барух'', добитник је и признања Свеза КУД Београда за културно-умјетнички рад за 1975.год. За вријеме студирања био је професионални манекен скоро свих великих конфекцијских и ТВ кућа у Југославији. 
Радо се одазвао да говори за ''Глас Холмије'' и да нас упозна нешто више о раду , Завичајног Удружења ''Шекулар'' у Београду ,држећи се гесла:'' Шекуларци су старо србско племе !''.
КИКОВИЋ: Како ради и делује Завичајно удружење ''Шекулар'' у Београду? Шта су ваши циљеви и задаци?
БРАКОЧЕВИЋ: У честим састанцима и приватним дружењима код неколицине нас Шекулараца временом је сазревало уверење да треба да се и организацино повежемо и обавежемо да и овде,у Београду наставимо са неговањем традиције и одржавањем веза са завичајем.Тако је и дошло до формирања Завичајног удружења „Шекулар“ у Београду и то се догодило на Оснивачкој скупштини 15.децембра 1990.године.Органозовали смо се као нестраначко,самостално и отворено удружење грађана пореклом из Шекулара без обзира из којих су се крајева доселили у Шекулар, као и грађана пријатеља Шекулара и Шекулараца.У формирању Удружења најистакнутију улогу и ангажовање је имао Милорад –Мићо Радевић, дугогодишњи друшвено-политички радник, директор Архива Србије и амбасадор СРЈ. На Оснивачкој скупштини Удружења изабрани су органи установљени Статутом: Скупштина, Извршни и Надзорни одбор.
Председник Скупштине је Милорад Радевић, потпредсеници су Неђељко Лекић и Божидар Спалевић.Председник Извршног одбора је Драган Бракочевић, потпредседници Вељко Лекић и Борислав Спалевић, секретар Милош Лабудовић и чланови: Миодраг Поповић, Веселин Лекић, Добрашин Милетић, Јован Дујовић, Радојко Живковић, Зоран Армуш, Драгољуб Дашић, Бато Делетић, Манојло Јашовић, Радич Лекић и Огњен Лекић.
Председник Надзорног одбора је Добрашин Милетић.
Удружење активно ради на неговању сталних и разноврсних веза и односа са завичајем,превасходно у развијању свести о привржености Шекулару и неговању традиционалних обичаја и успомена на историјску прошлост Шекулара у борби за слободу и очување србског порекла и православне,светосавске вере коју су током своје историје уз велике жртве водиле многе генерације Шекулараца.Сврха Удружења је и развијање дружења и пријатељства,поверења и солидарности између самих чланова.У ту сврху организујемо Сусрете Шекулараца и пријатеља Шекулара сваке задње суботе у месецу мају.Сада организујемо Десети јубиларни сусрет у Београду у хотелу ''Орашац''где се уз песму,свирку и разговор дружимо до раних јутарњих сати уз присећање на традиционалне саборе на Мировом исету на Мокри,на Омари,сетимо се наших планина и катуна, момачке и девојачке игре, кола и песме, кошевине и пластидбе.
 
КИКОВИЋ: На који начин Удружење сарађује са завичајем и да ли помаже завичај из којег потиче ?
БРАКОЧЕВИЋ: Завичајно Удружење '' Шекулар'' се током свог досадашњег постојања и рада ангажовало у сарадњи са МЗ Шекулар у већини акција које смо у складу са својим могућностима и помогли.Удружење и његови чланови појединачно су се одазвали обнови цркве Св.Јована Крститеља на Улуци, у Шекулару.Сарадња са Црквеним одбором за обнову Цркве је била успешна, многи наши чланови су били приложници, наш истакнути члан Драгољуб Дашић је као ктитор цркве одликован Архипастирском граматом.Удружење се ангажовало и прикупило одређени износ за подизање Спомен обележја погинулим чобанима на Мокри у догађају из 1726.године.Спомен обележје је подигнуто на Видовдан 2007.године и тада сам испред Удружења лично присуствовао и уручио прикупљена средства.Такође се удружење 2008.године одазвало на позив МЗ Шекулар за подизање Црквено-народног дома на Улици и Спомен чесме војводи Петру Шекуларцу на Мокри планини.
Велики допринос у прикупљању средстава завичају су учинили наши чланови који имају своје фирме у Београду.Увек на услузи у акцијама у завичају и у помоћи приликом наших сусрета у Београду су били: Компанија „Браћа Лекић“ Неђељка и Вељка Лекића из Обреновца, хотел „Скала“из Земуна Драгољуба Дашића и сина му Дејана, фирма „Бео-Икла“ Божидара Спалевића из Београда, „Арком“ Зорана Армуша из Београда, предузеће „Метал-прерада“ Горана Поповића из Смедерева, Бабић Владо из Чачка као и сви чланови Извршног одбора нашег Удружења. Посебно радује што је већ годинама заживела наша идеја да се на Илиндан код цркве на Улици слави и окупља велики број младих и старијих из Шекулара и многих из других васојевићких места и из свих крајева нам бивше заједничке домовине где живе Шекуларци и том приликом дођу у завичај.Сваке године се смењују домаћини Славе,а то су уз помоћ Српске православне цркве и Будимљанско-Никшићке епархије поједина шекуларска братства.Све је започело пре шест-седам година када су први домаћини били братста Поповићи ,Лабудовићи и Живковићи који су се у прво време сви презивали Живковићи и у ширем смислу чине једну трпезу.Ове 2013.године домаћини Славе су братства Спалевићи,Томовићи и Булићи.
 
КИКОВИЋ: Који су планови за будуће дјеловање вашег Удружења?
БРАКОЧЕВИЋ: Наши приоритетни задатак је обнова чланства. Данас имамо 300.породица које су чланови нашег Удружења и жеља нам је да што више младих узме активног учешћа у нашем раду и да се са што више активности повезују са Шекуларом и Црном Гором, да се мостови сарадње стално шире и да се завичају враћамо на дуже време. Извршни одбор је покренуо иницијативу још прошле године са МЗ Шекулар да се уз помоћ општине Беране и грађана подигне споменик легендарном команданту шекуларско-требачког батаљона у Балканским и Првом светском рату Милу Кењићу, као и давању имена једној улици у Беранама.Ми смо се као Удружење обратили Комисији за доделу имена да једна улица на општини Вождовац у Београду где је Мило Кењић живео до краја живота добије његово име. Наш предлог је у разматрању. Жеља имамо много, али у ово време све зависи од стандарда , економске и финансијске моћи грађана чланова Удружења и шире заједнице.
 
КИКОВИЋ: : Које су Ваше поруке читаоцима ''Глас Холмије''?
БРАКОЧЕВИЋ: Појава вашег часописа требало би да значи за све његове читаоце једно јачање веза са сопственим коренима и новим сазнањима из вековне борбе нашег народа да стварају и оснажују и опстају на овим и свим србским просторима. Нама који смо рођени „на ономе ломном Шекулару“ и у највећем србском племену а сада живимо и радимо у братској Србији значи духовну снагу и обавезу да се не одрекнемо и наши потомци не забораве србског индентитета и православне,светосавске вере и да у ово „ново време“ одржимо и не погазимо завете наших предака.''Сунце свога неба''најлепше греје, у Шекулару а уз то познато је да су Шекуларци старо Србско племе.
 
КИКОВИЋ: Какво је Ваше мишљење о нашем часопису „Глас Холмије“ ?
БРАКОЧЕВИЋ: Радује ме што је ваш часопис почео да излази и желим да што дуже траје. Драго ми је што је наишао на добар пријем код читалаца , лично бих волео да га и у Србији можемо читати. Иначе часопис „Глас Холмије“ покреће значајна питања прошлости и садашњости народа у Васојевићима .То су питања културног, економског, научног и укупног развоја .Мислим да то чини зналачки и да ће доприносити укупном развоју нашег краја и потстицати стваралаштво у разним областима даровитих људи и напредак народа. Верујем да ће и читаоцима пружити прилику да сарађују, да многи у њему нађу историјске истине , књижевне и културне садржаје и све то на свом језику и писму. Концепција часописа ми се допада и време ће бити сведок и судија .


  • Извор
  • Горан Киковић-главни и одговорни уредник Гласа Холмије


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА