BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

ТРЕБА ЧИТАТИ ИЗ КЊИГА!

ТРЕБА ЧИТАТИ ИЗ КЊИГА!
03.06.2013. год.
Ова  карикатура која се  недавно појавила на интернету изазвала је бурне полемике  на друштвеним мрежама диљем планете, а  највише међу брижним родитељима  којима није свеједно шта ће чиати својој  деци док бар мало не одрасту. Брига их неће  мимоићи ни кад  им даца буду сама научила да читају, јер важније је од самог умећа читања  оспсобљеност да  бирају  своју лектиру. 

Коме се царству определити:електронском- или старој, доброј, штампаној књизи, питање је сад

А то пре свега значи: коме ће се царству определити,електронском,дигиталном, или старој, доброј, штампаној књизи. 

Понекад те полемике прерастају у узбуркане  двобоје на пространом интетрнет пољу на којима су се опоненти  носили цео дан до подне ломећи све аргументе као древни јунаци сабље и перне буздоване. Са честом претераном употребом  вербалне силе.
Може им бити јер ( бар засад ) на том бојном пољу мишљења и идеја још није уведена цензура. А кад ће, не зна се.

Данас нама кажу, деци овг века, да нас је захватила електронска река
Већина „бојовника „ на интернету је  уједињена је под транспарентом на коме је исписано :“Јадна наша деца, она већ сад не знају шта су то књиге,  захватила их је  технлошка река у којој су се уместо риба населиле разне планштете, мобилни, смартфони....“ 

А деца би одгворила,да им је којим слуачајем неко читао Ракића, а није ни код нас, нажалост, (или је можда само тек понеко) :

„Данас нама кажу, деци овог века / Да нас је захватила електронска река/...  
Различити степени утицаја електрнског изобиља на одрастајуће покољење
Негирати макар неки степен  утицаја електронских уређаја  на живот савременог  одрастајућег покољења, било би,најблаже речено,неозбиљно.Тај стапен утицаја електронског „изобиља „, различит је и у многоме зависи од региона у коме деца одрастају, материјалног стања породице   и уопште услова у којима живе, али се са  сигурношћу може рећи да, уколико није огроман,( а најчешће јесте), тај утицај  је у сваком случају значајан.

Однос са штаманим књигама које су се родиле  у штампарији

Важно питање које би требало  сада поставити гласи:“Да ли све то има неке стварне односе с књигама?Оним које су “родиле „  штампарије  на хартији,  чија су слова „осликана  „ штампарским бојама?

Судећи по коментарима овог цртежа на интертнет мрежи, може се закључити  да је „ глвана убојна моћ „заштитника савремених малишана и малишанки од најзеде „електронске експанзије“ управо блаженство и љубав које се код њих  осећају док им се читају занимљиве књиге и још уз то и показују илустарације. Књиге које изванредно схаватју и разумеју  све узрасне групе ако им се читају она штива намењена баш њиховом узрасту.
 
А родитељи за своју душу читају интерактивне бајке у којима јунаци не само што зборе и творе, него се чак и крећу!

Шта ћемо сад?, одговарају опоненти лепог читања родитеља и још лепшег слушања деце. Није  спорно  да деца заиста воле кад им читају, али смо открили да  родитељи  сами не само што купују, и то све више и више, букридере и планшете, а у њима све саме интерактивне бајке са јунацима који не само што зборе и творе, него се  чак и крећу!
Неминовност је неизбежна: одрастаће наша деца, а да појма неће имати шта су то књиге, причекајмо само још десетак-двадесетак година у врх главе, и онда -заувек збогом рођени наши штампани томови,ма колико вас било ! 

И нека су благословени  фантасти који су нам предсказали технолошку еру, која је већ наступила само је треба препознати.

И   признати !

У којој ће деца са стиснутим  комуникаторима  међу длановима шипкама  гурати од себе  књиге обучене у платнене повезе... 

Уосталом, шта да се ради, времена се мењају.

Није на одмет подсетити се  да живот уноси своје корективе чак и  у  постојани и складни поредак ствари.

Један од родитеља је послао  поруку овакве садржине свемоћној интернет мрежи осврћући се на оно  вече кад се овај  цртеж  појавио и  почели да пристижу први коментари:
 
„Буквално од оне вечери, кад се та злочеста слика појавила на интренету, долепотписани  је  читао својој четворогодишњој кћерки по једну књигу сваке  ноћи.
Код нас   се усталила нека добра традиција, коју, и да хоћеш, не можеш нарушити, зато што четворогидшње девојчице раполажу највећим арсеналом неконвенционалног емотивног оружја,макар шта то значило....“
 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА