BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Источно партнерство у зони кризе

Источно партнерство у зони кризе
29.05.2013. год.


Треће заседање Међупарламентарне скупштине програма ЕУ Источно партнерство које се је отварило у понедељак у Бриселу, треба да надахне нови живот овом пројекту. Ипак од форума тешко да се могу очекивати пробојна решења, пошто сама идеја источног партнерства све више се насукала у политичкој и економској кризи која је погодила читаву ЕУ.

Треба напоменути да је циљ програма ЕУ Источно парнтерство прво била помоћ зближавању ЕУ са 6 бивших совјетских република: Азарбејџаном, Јерменијом, Белорусијом, Грузијом, Молдавијом и Украјином. Ипак, како су отворено признали у Бриселу, посредством датог програма ЕУ и НАТО држе источноевропске земље у заливу, не дозвољавајући им да се упуте у слободну пловидбу, пре свега ка руским обалама.

Најиндикативније се дата противречност и непотпуност програма Источно партнерство испољава у случају са Белорусијом. Са једне стране, Европска комисија поушава да укључи званични Минск у одговарајуће пројекте, а са друге да се активно меша у унутарполитичку ситуацију у овој републици на страни опозиције – исакао је у разговору за Глас Русије шеф катедре за европску интеграцију МГИМО МИП Русије Николај Кавешников.

- ЕУ је предузимала покушаје да успостави са Белоурсијом конструктивније односе између осталог преко програма Источно партнерство. Постојао је покушај да се уради оно што Енглези називају енгејџмент – да се Белорусија укључи у процес обећања и да се на тај начин изврши покушај трансформисања белоруског режима. Мада тамо је такође било врло компликовано и формат учешћа Белорусије у Источном партнерству има врло ограничени карактер. Ипак тренутно тактика кажњавања званичног Минска изгледа је превладала над његовим „укључивањем“.

А што се тиче будућег чланства у ЕУ, Брисел је све мање склон да даје наду својим источноевропским парнтерима у том погледу. Узро није толико у неспремности република бившег СССР, већ и у унутрашњим проблемима саме ЕУ.

Индикативна је још једна околнсоти. У псоледње време најаткивнију подршку евроинтеграционих тежњи земаља чланица Источној партнерства у самој ЕУ пружа Велика Британија. Тако директор департмана за Источну Европу и Централну Азију МИП Велике Британије Колин Робертс ових дана је подвукао у интервјуу за Радио Слободу да ове државе треба у перспективи да постану пуноправни чланови ЕУ. Ипак проблем је у томе што управо последњих месеци озбиљно су се искомпликовали односи самог Лондона са Бриселом. А то значи да програм Источно партнерство остаје талац геополитичких игара.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА