BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и Кина ће показати песницу терористима

29.05.2013. год.


Русија и Кина увежбавају тактику сарадње војних одреда у случају заједничке терористичке опасности, саопштио је командант трупа Централног војног округа Јевгениј Устинов. Друге детаље генерал-потпуковник није навео. Међутим раније је било саопштено да се припремају највећи копнени маневри у историји сарадње Москве и Пекинга.

Заједнички маневри Русије и Кине увек изазивају интересовање и опрезност како у Азији, тако и на Западу. Прошле године, на пример, широко су разматрани масовни кинеско-руски морнарички маневри у Жутом мору. У њима је учествовало 25 борбених бродова, две подморнице, више од десет авиона, хеликоптера, као и десантни одреди. Москва и Пекинг су раније упозорили партнере да маневри не носе никакву опасност по треће земље и да немају везе са територијалним споровима.

Ове године копнени маневри су названи антитерористичким и то је јасно. Наредне године САД и НАТО одлазе из Авганистана. При томе терористичка опасност по регион са територије ове земље није уклоњена. Није случајно што Русија, Кина и 4 земље Централне Азије сваке године одржавају антитерористичке маневре у оквиру ШОС. Али по свему судећи, војска у Пекингу и Москви сматра да је то недовољно за адекватну реакцију на могуће опасности. Русија и Кина траже међусобно подршку како би имале заштићене позадине и могућност да заједно одговарају на претње по општу безбедност.

У вези са тим низ кинеских војних експерата приватно чак изражава мишљење о могућности војно-политичког савеза Москве и Пекинга. Ако Јапан, Јужна Кореја, Филипини, Аустралија, Сингапур имају савезника као што су САД, зашто Кина мора да остане сама? – примећују кинески блогери. Ово мишљење није неосновано, сматра експерт руске Академије геополитичких проблема Константин Сивков.

- Мишљење кинеских блогера са геополитичке тачке гледишта сасвим је тачно. Блок Русије и Кине ће омогућити у суштини да се потпуно обухвати читав евроазијски континент. У војно-политичком погледу такав блок ће бити несаломив. Русија и Кина као савезници ће имати изузетно повољан геополитички положај.

Ипак данас није коректно говорити о формирању некаквог војног савеза две земље. Може бити речи само о сарадњи, сматра директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев.

- Дискусија о изласку Русије и Кине на савезничке односе очигледно је преурањена. Ми имамо врло озбиљне економске и јаке политичке везе, алиу сфери безбедности још постоји узајамна опрезност. То је између осталог условљено различитим војним и економским потенцијалом. Како Кина постаје центар силе могућности савезничких односа са њом ће се смањивати. Може се говорити само о стратешком партнерству, али не више од тога.

Несумњиво, заједнички копнени маневри ојачаће бојеву готовост Русије и Кине. При томе Пекингу је веома потребно јачање савезничких односа са Москвом, пошто је постао главни стртешки конкурент САД у Азији. Кина се суочава са потребом да се супротстави све већем утицају блока уз учешће САД, Јапана и Јужне Кореје. Истовремено јача војно присуство САД у Тихом океану. У тим условима Пекинг хоће да буде уверен да ће одбрамбена сарадња са Москвом ојачати његов штит и мач. Међутим Кина нема такво искуство као САД у срадњи са партнерским армијама, зато војни манерви са Русијом у извесној мери попуниће овај пропуст.

Наталија Кашо,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА